Wniosek o obniżenie alimentów – co jest podstawą do jego złożenia?
W Polsce wiele osób obciążonych jest obowiązkiem alimentacyjnym. Tak naprawdę często nie są to wygórowane kwoty, natomiast ich opłacanie może trwać latami. Czasem dzieje się tak, że osoba, która jest zobowiązana do opłacania alimentów na rzecz dziecka (bądź innego członka rodziny), nie jest już w stanie dalej uiszczać należności w takiej samej kwocie. Przyczyny mogą być różne, natomiast taka sytuacja nie pozostaje bez wyjścia.
W przypadku, w którym osoba zobowiązania do uiszczania comiesięcznej kwoty alimentów nie jest w stanie sprostać temu zadaniu, może złożyć do sądu wniosek o obniżenie alimentów (lub nawet o uchylenie alimentów). Pamiętajmy, że formalnie jest to pozew o alimenty, ponieważ postępowanie ma charakter procesu. Przyczyny mogą być różne: nagła utrata pracy, gwałtowna poprawa stanu majątkowego osoby uposażonej (najczęściej dziecka), długotrwała choroba uniemożliwiająca podejmowanie czynności zarobkowych czy konieczność poświęcenia czasu na opiekę innej osoby (a co za tym idzie – również utrata dochodu). W jaki sposób obniżyć zbyt wysokie alimenty i jak napisać wniosek skierowany do sądu?
Co musi znaleźć się w pozwie o obniżenie alimentów?
Kiedy regularne płacenie alimentów w kwocie ustalonej wcześniej prawomocnym wyrokiem sądu staje się niemożliwe, należy poszukać rozwiązania na to, by zmniejszyć zbyt wysokie alimenty. Rozwiązaniem tym jest pozew o obniżenie alimentów. Musi on zawierać oczywiście dane powoda (osoby składającej taki wniosek) oraz pozwanego (osoby, wobec której jest kierowany lub wobec przedstawiciela tej osoby w przypadku braku osiągnięcia przez nią pełnoletności). Oprócz tego należy załączyć odpis wyroku sądu, który obciąża powoda konkretną kwotą alimentów.
Najważniejszą częścią pozwu o obniżenie alimentów (lub uchylenie alimentów) jest oczywiście jego uzasadnienie. To w tej części powód musi udowodnić, że od wydania poprzedniego wyroku zasądzającego alimenty, zaszła istotna zmiana stosunków pomiędzy beneficjentem alimentów a osobą zobowiązaną do ich wypłacania.
Ta „zmiana stosunków” to najczęściej utrata pracy na skutek pojawienia się niespodziewanych problemów zdrowotnych, ciężkiej, przewlekłej choroby czy też redukcji etatów i niemożności znalezienia innego miejsca zatrudnienia. Zmiana stosunków nie musi jednak leżeć wyłącznie po stronie osoby zobowiązanej do opłacania alimentów. Jeśli sytuacja materialna dziecka (lub jego prawnego opiekuna, a jednocześnie – przedstawiciela w sprawie) uległa znaczącej poprawie pod względem finansowym (przykładowo – dziecko otrzymało spadek, były małżonek wszedł w ponowny związek, a warunki jego zatrudnienia uległy zauważalnemu polepszeniu), wówczas również można złożyć wniosek o obniżenie alimentów.
Należy pamiętać, że wniosek o uchylenie alimentów bądź o ich obniżenie musi być uzupełniony o dokumenty potwierdzające zmianę stosunku majątkowego powoda oraz pozwanego. Są to m.in. wszelkiego rodzaju rachunki, faktury i paragony, orzeczenia o stanie zdrowia i niezdolności do pracy, a także inne dokumenty potwierdzające stan rzeczy opisany we wniosku.
Gdzie składa się wniosek o obniżenie alimentów i ile to kosztuje?
Wniosek o obniżenie alimentów (lub o ich uchylenie) składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego (czyli w tym przypadku w miejscu zamieszkania osoby uposażonej do otrzymywania alimentów lub jej przedstawiciela). Co ważne, wniosek można złożyć tak naprawdę w każdej chwili – niezależnie od tego, czy dana osoba płaci alimenty przez rok, dwa, czy może przez kilkanaście lat – tutaj wszystko zależy bowiem od tego, czy sąd uzna zaistniały powód obniżenia alimentów za zasadny.
Osoba wnosząca pozew zobowiązana jest do uiszczenia opłaty sądowej wynoszącej 5% wartości sporu. Aby obliczyć tę kwotę, należy różnicę pomiędzy opłacanymi obecnie alimentami a ich docelową wartością pomnożyć przez liczbę 12 (czyli de facto przez 12 miesięcy), a otrzymany wynik pomnożyć z kolei przez 0,05 (czyli 5%). Zdarza się jednak, że nawet taka kwota (z reguły wynosząca kilkaset złotych) jest bardzo dużym obciążeniem dla powoda. Wówczas z powodzeniem może on ubiegać się o zwolnienie z konieczności uiszczenia kosztów postępowania w sprawie.
Planujesz wnioskować o obniżenie alimentów lub ich uchylenie? Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy, zwróć się o pomoc do profesjonalistów – doświadczony adwokat, który na co dzień prowadzi tego typu postępowania, pomoże Ci przejść zarówno przez proces tworzenia pozwu, jak i jego składania, a później – przez rozprawę.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...