Pozew o podwyższenie alimentów – kiedy możesz żądać większych pieniędzy na dziecko?
Podwyższenie alimentów na dziecko w sytuacji, gdy zostały one już przyznane, jest możliwe na drodze sądowej. Strona, która oczekuje takiej zmiany, powinna zgłosić się do sądu z odpowiednim pozwem o alimenty. Do rozstrzygnięcia sprawy każdorazowo jest jednak wymagane przedstawienie sądowi uzasadnienia roszczenia wraz z dokumentami potwierdzającymi to uzasadnienie.
Prawo alimentacyjne, którego źródłem jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy (uchwalony 25 lutego 1964 r.), stanowi o tym, że na obowiązek alimentacyjny składają się środki niezbędne zarówno do utrzymania, jak i do wychowania dziecka. Co to oznacza?
Pieniądze pochodzące z alimentów mogą być wydatkowane nie tylko na spełnienie podstawowych potrzeb uposażonego dziecka (takich jak choćby zakup ubrań, jedzenia, opału, środków higienicznych itp.), ale również na jego rozwój intelektualny (w tym opłacenie zajęć dodatkowych, prywatnych wizyt u psychologa czy terapeuty, kupno pomocy naukowych, edukacyjnego sprzętu elektronicznego etc.). Jeśli potrzeby związane zarówno z podstawowym utrzymaniem, jak i z „kosztami wychowania” dziecka wzrosną, wówczas można złożyć do sądu pozew o podwyższenie alimentów. Prawo alimentacyjne dopuszcza więc dochodzenie wspomnianego roszczenia w dość szerokiej rozpiętości przypadków. Oto kilka przykładów…
- Podwyższenie alimentów na dziecko związane z jego potrzebami. Może to być nowy komputer, program multimedialny do nauki języków obcych, pójście na studia lub do prywatnej szkoły, uprawianie sportu wymagającego pewnych nakładów finansowych (na sprzęt, treningi) czy wreszcie samo dorastanie dziecka (które w zasadzie automatycznie wiąże się ze zwiększeniem jego potrzeb – zarówno bytowych, jak i tych intelektualnych). Oprócz tego pozew o podwyższenie alimentów może być wysunięty także z powodu kłopotów szkolnych dziecka, których skutecznym rozwiązaniem mogą stać się dodatkowe (płatne) zajęcia lub korepetycje z wybranych przedmiotów.
- Podwyższenie alimentów na dziecko związane ze zmianą sytuacji materialnej. O podwyższenie alimentów można ubiegać się również wówczas, gdy sytuacja finansowa rodzica uposażonego dziecka gwałtownie się pogorszyła. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być – na przykład – utrata pracy lub choroba uniemożliwiająca podjęcie zatrudnienia, a także choroba dziecka, która wymaga kosztownego leczenia.
Podwyższenie alimentów – jak wygląda procedura?
Pozew o podwyższenie alimentów to tylko część procedury, mającej na celu uzyskanie świadczenia o wyższej wysokości, co ma zaspokoić podstawowe potrzeby bytowe i intelektualne dziecka. O czym należy pamiętać w trakcie ubiegania się o podwyższenie alimentów na dziecko? Przede wszystkim o tym, że w przypadku roszczeń małoletnich dzieci to one będą występować w roli powodów, natomiast rodzic stanie się w tym momencie ich zastępcą (jeśli dziecko osiągnęło już pełnoletniość, może samo złożyć taki pozew). Ponadto warto wiedzieć, że sam dokument składa się w sądzie rejonowym, w wydziale rodzinnym i nieletnich.
Najtrudniejszą częścią przygotowań jest jednak sam pozew o alimenty. Uzasadnienie wnioskowanej kwoty, a także komplet dokumentów potwierdzających zasadność roszczeń, powinny być starannie opracowane – zwiększa to bowiem znacząco szanse na powodzenie całej sprawy oraz na przyspieszenie jej przebiegu. Z tego między innymi względu warto się zwrócić o pomoc do adwokata, dzięki któremu cały proces będzie mniej stresujący dla powoda lub powódki oraz dla jego prawnego opiekuna, występującego tu w roli zastępcy.
Pozew o alimenty – w czym pomoże prawnik?
Kancelaria będzie służyła pomocą nie tylko w kwestii wysunięcia powództwa, ale również w skompletowaniu niezbędnych załączników, dowodów i informacji. Składają się na nie między innymi wnioski dowodowe (przykładowo: zaświadczenia o stanie zdrowia, umowy pracownicze bądź wypowiedzenia, wyciągi z konta, rachunki za leczenie lub zajęcia dodatkowe itd.), a także pisemne uzasadnienia wniosków oraz określenie wysokości alimentów, jakie docelowo chce uzyskać powód. Jeśli chodzi o pozew o alimenty, uzasadnienie jest kluczowe – to właśnie ono w dużej mierze wpływa na decyzję sędziego. Prawnik opracuje je lepiej niż laik. Oprócz tego, zaufany adwokat zadba również o wszystkie „technikalia” pozwu, które pod wpływem emocji mogłyby zostać pominięte (oznaczenie sądu i wydziału, do którego pozew zostanie wniesiony czy odwołanie się do poprzedniego wyroku decydującego o przyznaniu alimentów).
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...