Niebieska Karta – jak się bronić?
Niebieska Karta rodziny to w założeniu dokument, który ma chronić ofiary przemocy domowej na wielu różnych płaszczyznach. Jest zakładana przez specjalne organy i upoważnia do kontrolowania sytuacji w danej rodzinie, a w razie potrzeby – do interwencji stosownych służb. Niestety, czasem wszczęcie procedury zakładania Niebieskiej Karty bywa nadużywane – zwłaszcza przez osoby, które planują rozwód i chcą wykorzystać fakt „upozorowanej” przemocy w rodzinie do oskarżenia małżonki lub małżonka oraz do uzyskania rozwodu z orzeczeniem o winie drugiej strony. Jak uniknąć takiej sytuacji, czym w rzeczywistości jest Niebieska Karta i jak się bronić przed konsekwencjami niesłusznie założonej Karty oraz w jaki sposób udowodnić bezzasadność wszczęcia procedury? O tym poniżej…
Niebieska Karta – podstawa prawna
Rozpoczęcie procedury zakładania Niebieskiej Karty dla danej rodziny odbywa się na podstawie artykułu 9d, ustęp 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. To właśnie w konsekwencji zapisów powyższego artykułu powstało rozporządzenie z dnia 13 września 2011 roku w sprawie procedury Niebieskiej Karty oraz wzorów stosowanych w niej formularzy.
Kto zakłada niebieską kartę?
Kto zakłada Niebieską Kartę, na podstawie zapisów wymienionych powyżej aktów prawnych? Najczęściej procedurę rozpoczyna policja podczas interwencji przy wezwaniu do zdarzenia noszącego znamiona przemocy w rodzinie, przy czym samą procedurę może rozpocząć osoba, która była świadkiem takiej przemocy – pedagog szkolny, psycholog czy pracownik instytucji socjalnych.
Skutki Niebieskiej Karty
Skutki oraz konsekwencje założenia Niebieskiej Karty są różne, w zależności od sytuacji w danej rodzinie. Niebieska Karta może – przykładowo – stanowić dowód w sądzie, w sprawie o dokonanie przestępstwa (jeśli powód lub powódka złożą pozew przeciwko osobie stosującej przemoc).
Oprócz tego osoba podejrzana o stosowanie przemocy w rodzinie z Niebieską Kartą może być skierowana na terapię (w tym terapię uzależnień), specjalne zajęcia czy spotkania z psychologiem. Dodatkowo wszczęcie tej procedury upoważnia urzędników (oraz policjantów, którzy mają informację o Niebieskiej Karcie) do kontroli sytuacji w rodzinie. Jeśli przemoc jest stosowana wobec dzieci, pracownik z opieki socjalnej może także odebrać dziecko rodzicom i przekazać je w pieczę zastępczą. Niebieska Karta bywa również wykorzystywana jako dowód podczas rozpraw rozwodowych (zwłaszcza tych z orzeczeniem o winie, więcej informacji o tej kwestii znajduje się w tekście Co daje Niebieska Karta przy rozwodzie).
Czasem zdarza się jednak, że procedura ta została wszczęta… niesłusznie.
Niebieska Karta dla rodziny – jak się bronić
Tak, jak już wcześniej zostało wspomniane, zdarzają się sytuacje, w których osoba pozostająca w małżeństwie dąży do rozwodu z orzeczeniem o winie. Niebieska Karta może stać się podczas takiej rozprawy „kartą przetargową” i – jeśli żona lub mąż mają na celu uzyskanie korzystnego dla nich wyroku – mogą dążyć do założenia Niebieskiej Karty i przedstawienia siebie jako ofiary przemocy domowej w podstępny sposób. Często sytuacja przebiega tak, że jeden z małżonków prowokuje kłótnię (nawet z rękoczynami), a później wzywa policję i podczas interwencji mówi nieprawdę, wskazując na współmałżonka jako prowodyra konfliktu. Powtarzając takie wezwania, może liczyć na założenie Niebieskiej Karty – dla służb będzie to oczywiście wyglądało wiarygodnie. Co zrobić w takiej sytuacji, by uniknąć wszczęcia procedury związanej z Niebieską Kartą, jak się bronić?
Nagrywaj rozmowy, zgromadź świadków
Jeśli istnieje podejrzenie, że twój mąż lub twoja żona celowo, a jednocześnie bezpodstawnie chcą doprowadzić do założenia Niebieskiej Karty, wówczas warto zadziałać prewencyjnie, by w razie potrzeby móc obronić się przed niesłusznymi oskarżeniami. Jednym z takich sposobów jest nagrywanie wszystkich rozmów i kłótni, a zwłaszcza momentów ich inicjowania, które wykluczą twoją winę. Dodatkowo – jeśli jest taka możliwość – należy rozpocząć rozmowy ze świadkami: rodziną, przyjaciółmi, a przede wszystkim z sąsiadami, którzy będą mogli dokładnie opisać sytuację panującą w domu. Warto pamiętać o tym, by w całą sprawę nie wikłać dzieci – nastawianie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi jest niedopuszczalne i może być poczytane za manipulację.
W razie potrzeby – to ty wezwij policję
Jeśli wiadomym jest, że mąż lub żona rozpoczynają kłótnię, która ma prowadzić do wezwania przez nich policji lub do zgłoszenia sprawy, warto ubiec drugą stronę i wezwać policję samodzielnie. Wyjaśnienie funkcjonariuszom całego zajścia z perspektywy osoby poszkodowanej (czyli tak naprawdę wmanipulowanej w kłótnię rodzinną) będzie odnotowane i może wpłynąć na późniejsze dążenia małżonka do założenia Niebieskiej Karty.
***
Jeżeli to właśnie ciebie dotyczy podobna sytuacja i nie wiesz, w jaki sposób z niej wybrnąć: jak sprawdzić, czy Niebieska Karta jest założona lub masz już niesłusznie założoną Niebieską Kartę i musisz się bronić, możesz pozwać współmałżonka do sądu w sprawie o zniesławienie – to jedna z opcji obrony przed procedurami wiążącymi się z założeniem Niebieskiej Karty. Nasi specjaliści w tej i w innych sprawach z zakresu prawa rodzinnego pomogą ci napisać pozew, złożyć go i dochodzić swoich praw. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy wesprzeć twoje działania!
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...