Kiedy można ubiegać się o alimenty od dziadków?
Alimenty są świadczeniem, które zwykło się utożsamiać z powinnością rodzica – i najczęściej to właśnie ojciec lub matka są zobowiązani do ich wypłacania. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, w których dana osoba uchyla się od uiszczania alimentów lub są one poza jej możliwościami finansowymi. Wówczas jednym z rozwiązań jest uzyskanie alimentów od dziadków na wnuki. Czy dziadkowie mogą płacić alimenty? Tak – trzeba jednak złożyć pozew, w którym żąda się takiej formy wsparcia. Oczywiście decyzja sądu o przyznaniu świadczenia będzie uzależniona od wielu czynników – nie wszystkie okoliczności uzasadniają bowiem potrzebę jego zasądzenia. Czy dziadkowie muszą więc płacić alimenty za syna lub córkę? Kiedy dziadkowie płacą alimenty i jak napisać pozew o alimenty od dziadków? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z kwestią alimentów na dziecko od dziadków znajdują się poniżej. Zapraszamy do lektury!
Kiedy dziadkowie płacą alimenty na wnuki?
Kiedy można uzyskać alimenty od dziadków? Gdy ojciec nie płaci lub zobowiązana matka zmarła, a pozostały przy życiu rodzic sam nie może poradzić sobie z utrzymaniem dziecka? To, kiedy dziadkowie muszą płacić alimenty na wnuka, zależy od kilku warunków. Wśród nich wyróżnia się:
- pozostawanie dziecka w niedostatku, a więc stwierdzenie (na podstawie zgromadzonych dowodów przedstawionych przed sądem) sytuacji, w której małoletni nie ma zagwarantowanych wystarczających środków do spełnienia jego podstawowych potrzeb – od edukacyjnych, aż po społeczne, socjalne oraz psychiczne;
- niemożność wypłacania alimentów przez osoby do tego zobowiązane, a więc zwykle ojca lub matkę – z uwagi na ich nagłą śmierć, własny niedostatek, brak zatrudnienia, odbywanie kary więzienia i inne okoliczności;
- zdolność do wypłacania alimentów na wnuki przez dziadków: powszechnie wiadomo, że wiele starszych osób jest obarczonych wysokimi kosztami leczenia czy wizyt u lekarzy, przy jednocześnie niskich dochodach i oszczędnościach; w takich sytuacjach, gdy alimenty płacone przez dziadków miałyby znacząco pogorszyć ich sytuację finansową, sąd prawdopodobnie nie wyda decyzji o nakazie ich opłacania.
Wiele osób zastanawia się, czy dziadkowie muszą płacić alimenty na wnuki, jeśli sąd wyda takie postanowienie – w obliczu prawa i zobowiązania ich do udzielania pomocy finansowej – zdecydowanie tak. Konsekwencje braku wypłat będą dla dziadków takie same, jak gdyby niealimentacji dopuszczał się rodzic (takie same mechanizmy dotyczą ściągania zaległych alimentów od dziadków). Więcej informacji o zasadach i konsekwencjach różnych scenariuszy w kwestiach alimentacyjnych znajduje się w jednym z naszych poprzednich artykułów – Obowiązek alimentacyjny – kto i jak długo musi płacić alimenty na dziecko, do którego lektury zachęcamy.
Alimenty od dziadków a fundusz alimentacyjny
Wątpliwość budzi także sytuacja, w której dziecko otrzymuje alimenty z funduszu alimentacyjnego (w związku z nieopłacaniem ich przez rodzica). Czy w takich okolicznościach można składać pozew o alimenty od dziadków? Jak najbardziej – należy jednak wykazać, że kwota z funduszu alimentacyjnego nie wystarcza na całkowite zaspokojenie potrzeb małoletniego, a dodatkowo kwota, o którą się wnioskuje, nie powinna wpływać na świadczenie wypłacane z funduszu – nie może więc przekroczyć stosownych progów, uprawniających dziecko do uzyskiwania alimentów z funduszu alimentacyjnego.
Ile wynoszą alimenty od dziadków?
Alimenty od dziadków – podobnie jak alimenty od rodzica, w standardowej sytuacji – nie mają z góry określonej wysokości. W pozwie należy wyszczególnić żądanie konkretnej kwoty, należy jednak pamiętać o jej uzasadnieniu. To, jaka wysokość świadczenia zostanie przyznana dziecku, jest zależne od stopnia zaspokojenia jego potrzeb przez obecnego opiekuna. Jeśli w jakiejś części potrzeby te nie są realizowane, wówczas o taką kwotę można wnioskować.
W pozwie warto opisać, jakie zajęcia (podstawowe lub dodatkowe) będzie realizowało dziecko dzięki otrzymanej pomocy finansowej, a także jakie materialne lub niematerialne pomoce otrzyma dzięki niej (od ubrań, poprzez wizyty u lekarzy, aż po wsparcie psychologiczne czy terapeutyczne). Oczywiście sąd rozpatrując taki pozew, weźmie także pod uwagę możliwości finansowe starszych osób. W przypadku, gdy kwota w pozwie będzie wyższa niż zarobki czy zdolności materialne dziadków do wsparcia, wówczas sąd będzie szukał konsensusu pomiędzy zaspokojeniem potrzeb dziecka a warunkami finansowymi dziadków.
Pozew o alimenty od dziadków – jak go stworzyć?
Jak już wspomnieliśmy, w pozwie o alimenty od dziadków należy zawrzeć (oprócz danych osobowych i informacji formalnych, jak oznaczenie sądu czy wniesienie dowodu opłaty pozwu) uzasadnienie faktu ubiegania się o alimenty wraz z dokładnym opisem i wyliczeniami dotyczącymi wnioskowanej kwoty. Można dołączyć do pisma rachunki i faktury wskazujące na zaspokajanie (lub nie) potrzeb dziecka (w tym rachunki za leczenie, terapię, szkołę, niezbędne zakupy odzieżowe, spożywcze i inne). W przypadku wątpliwości co do kwestii formalnych lub przedmiotowych, warto skorzystać ze wsparcia adwokata, który udzieli stosownych porad. Zachęcamy więc do kontaktu z naszymi prawnikami specjalizującymi się w sprawach rodzinnych i alimentacyjnych!
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...