Wniosek o alimenty (właściwie: pozew o alimenty) – co musi zawierać i gdzie go złożyć?
Wniosek o alimenty* składa się do sądu wówczas, gdy niemożliwym jest finansowe utrzymanie członka rodziny (tj. zaspokojenie jego potrzeb w wymiarze bytowym i edukacyjnym). Najczęściej sytuacja ta występuje w kontekście jednego z małżonków podczas rozwodu – choć nie zawsze wniosek o alimenty na dziecko dotyczy żony lub męża. O takie świadczenie można się bowiem ubiegać również w sytuacji, gdy rodzice dziecka pozostają w konkubinacie.
*Pozew o alimenty jest często określany mianem „wniosku o alimenty”. Z prawnego punktu widzenia jest to określenie błędne. Nie mniej, ponieważ jest przyjęte w potocznej, zwyczajowej komunikacji, posługujemy się nim w ramach tego artykułu.
Gdzie złożyć wniosek o alimenty?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w pozwie musi być określony konkretny sąd rejonowy. Powód bądź powódka może wybrać jego lokalizację: albo składa dokument w sądzie rejonowym, w okręgu którego mieszka na stałe lub w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego.
Zdarza się, że to osoba mieszkająca za granicą ma być obciążana alimentami. Gdzie złożyć wniosek w takiej sytuacji? Trzeba przekazać go wówczas do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania powoda bądź powódki.
Jak napisać pozew o alimenty?
Przed rozpoczęciem całej procedury warto z pewnością zgłosić się o pomoc w napisaniu wniosku o alimenty. Wzór takiego dokumentu można co prawda znaleźć w Internecie, jednak wsparcie doświadczonego adwokata znacząco zwiększy prawdopodobieństwo osiągnięcia żądanych kwot świadczeń. Będzie to szczególnie ważne przy sporządzaniu najistotniejszej części wniosku, czyli uzasadnienia roszczenia.
We wzorach wniosku o alimenty znaleźć można wskazówki, co do wypełnienia dokumentów, jednak wbrew pozorom nie jest to takie proste – oprócz żądania alimentów, należy wiarygodnie i w sposób łatwy do zweryfikowania wskazać przyczyny konieczności podjęcia świadczeń, a także udowodnić możliwości pozwanego w zakresie wypłaty alimentów. W tym celu – oprócz objaśnień – do wniosku o alimenty załącza się również dokumenty potwierdzające opisaną sytuację materialną rodziny (tj. rachunki, umowy, faktury itp.). Oprócz uzasadnienia konieczne jest oczywiście opisanie wniosków (wniosek o zasądzenie alimentów, o rygor natychmiastowej wykonalności wyroku, a także o zasądzenie zwrotu kosztów procesu od pozwanego).
Wniosek o alimenty powinien oczywiście zawierać również informacje odnośnie do wskazania powoda, wskazania pozwanego, wspomniane wcześniej załączniki (w postaci dokumentów, ich kopii i odpisów), dokumenty potwierdzające opisaną sytuację oraz uzasadnienie, a także wniosek o powołanie świadków (jeśli powód bądź powódka przewiduje konieczność ich przesłuchania).
Wniosek o podwyższenie alimentów na dziecko
Jak złożyć wniosek o alimenty w kwocie wyższej, niż były one uiszczane dotychczas? Aby tego typu żądanie zostało rozpatrzone, należy udowodnić przed sądem, że koszty utrzymania uposażonego dziecka wzrosły. Najczęściej związane jest to z wiekiem (przykładowo z podjęciem przez dziecko obowiązku szkolnego, a co za tym idzie – koniecznością zakupu podręczników, opłacenia korepetycji itp.). Innym powodem może być niespodziewana choroba dziecka, wymagająca ponoszenia regularnych, dodatkowych kosztów na leczenie. We wniosku o podwyższenie alimentów należy zawrzeć więc opis wszystkich tych okoliczności, a ponadto trzeba dołączyć do niego dokumenty potwierdzające taki stan rzeczy (wykaz kosztów utrzymania dziecka do alimentów).
Warto mieć na uwadze to, że normalną sytuacją jest wzrost wydatków na dziecko – alimenty powinny być więc każdorazowo dostosowane do nowych okoliczności. Nie oznacza to jednak, że każdy rodzaj wzrostu kosztów będzie traktowany przez sąd jako niezbędny. Przykładowo, opłacenie studiów za granicą może zostać potraktowane jako wydatek zbędny, nieuprawniający uposażonego do pobierania świadczeń o zmienionej wysokości.
Sprawdź, kiedy możesz żądać większych pieniędzy na dziecko.
Wykaz kosztów utrzymania dziecka do alimentów – jak sporządzić taki dokument?
Koszty utrzymania dziecka do alimentów to jeden z decydujących argumentów pozwalających uzyskać bądź podwyższyć takie świadczenie. Aby go sporządzić w sposób jasny i zrozumiały dla sądu, warto podzielić zestawienie wydatków na dziecko na poszczególne kategorie, takie jak: koszty edukacji, środków czystości i higienicznych, ubrań i obuwia, wyżywienia, rachunków za Internet czy telefon. Nie warto szczegółowo opisywać w ramach tych grup poszczególnych cen produktów – zbiorcze zestawienie z pewnością wystarczy sądowi do podjęcia decyzji. Warto pamiętać jednak o uwzględnieniu wydatków sezonowych, o których wielu rodziców zapomina przy sporządzaniu wykazu kosztów. Chodzi tutaj przykładowo o koszty zakupu odzieży zimowej (która zwykle jest droższa niż rzeczy letnie) lub o koszty wyprawki szkolnej, ponoszone zazwyczaj na przełomie sierpnia i września.
Chcesz mieć pewność, że Twój wniosek o alimenty będzie prawidłowo sporządzony? Przygotujemy go za Ciebie i będziemy Cię wspierać na każdym etapie postępowania.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...