Ubezwłasnowolnienie a wcześniejsze długi ubezwłasnowolnionego
Ubezwłasnowolnienie jest pozbawieniem danej osoby zdolności do czynności prawnych, w tym do zaciągania pożyczek czy zawierania umów kredytowych, które w takiej sytuacji z mocy prawa są po prostu nieważne. Jeżeli jednak osoba ubezwłasnowolniona podpisała taką umowę jeszcze przed ubezwłasnowolnieniem, sprawę rozpatruje się indywidualnie, oceniając jej stan zdrowia i poczytalność w chwili podejmowania zobowiązań.
Dla porządku warto przypomnieć w tym miejscu, że ubezwłasnowolnienie może być ubezwłasnowolnieniem częściowym lub ubezwłasnowolnieniem całkowitym. W obu przypadkach jednak osoba ubezwłasnowolniona nie posiada pełni wspomnianych już zdolności do czynności prawnych (w pierwszym przypadku są one ograniczone, w drugim odebrane całkowicie). Zawarte przez nią umowy kredytowe nie są ważne, ale nie oznacza to, że dług przestaje istnieć. Zobowiązania muszą być bowiem spłacone nawet wtedy, gdy zaciąga je osoba ubezwłasnowolniona. Pomija się wtedy jednakże zazwyczaj odsetki czy różnego rodzaju opłaty manipulacyjne i kary umowne związane z zobowiązaniem.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy zaciągnięto dług przed ubezwłasnowolnieniem. Aby móc zwrócić tylko to, co się otrzymało (to znaczy pomijając wszelkie kary, prowizje czy odsetki), trzeba wejść na drogę sądową i przy pomocy biegłych udowodnić, że osoba zaciągająca dług nie była świadoma tego, co robi (na przykład z powodu swojej choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego, uzależnień etc.).
Przeczytaj także: Ubezwłasnowolnienie krok po kroku – procedura
Ubezwłasnowolnienie a wcześniejsze długi – kto za to odpowiada
Osobę ubezwłasnowolnioną reprezentuje jej prawny opiekun. To on występuje w jej imieniu we wszystkich sprawach urzędowych i to on także zajmuje się zarządzaniem majątkiem osoby ubezwłasnowolnionej. Opiekun prawny odpowiada więc za to, aby rozporządzając tymże majątkiem (na przykład podejmując się sprzedaży nieruchomości osoby ubezwłasnowolnionej), możliwie szybko spłacić ewentualne finansowe zobowiązania tej osoby. To jeden z jego obowiązków.
W przypadku większych długów ubezwłasnowolnionego czy ubezwłasnowolnionej, którzy nie posiadają żadnego majątku, ich prawni opiekunowie czasami obawiają się o własny dobytek i wizytę komornika u osoby ubezwłasnowolnionej, z którą mieszkają. Niepotrzebnie, ponieważ opiekun nie może być obciążony odpowiadaniem własnym majątkiem za długi ubezwłasnowolnionego podopiecznego. Wierzyciele nie mogą dochodzić swoich roszczeń od opiekuna prawnego dłużnika. Rolą opiekuna jest tylko reprezentowanie zadłużonej osoby ubezwłasnowolnionej w toczących się ewentualnie przeciw niej sprawach sądowych związanych z zadłużeniem.
To może Cię zainteresować: Opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej – prawa i obowiązki
Dług osoby ubezwłasnowolnionej – co, jeśli nie ma go z czego spłacić?
Może się zdarzyć sytuacja, w której osoba ubezwłasnowolniona odpowiadająca za swoje wcześniejsze długi nie ma żadnych środków do ich spłacenia, a z powodu choroby i całkowitej niezdolności do pracy nie ma też perspektyw zarobienia potrzebnych pieniędzy. Nie dysponuje też żadnymi nieruchomościami czy ruchomościami, których sprzedaż mogłaby pomóc w pokryciu zobowiązań. Innymi słowy – jest niewypłacalna. Wtedy pozostaje ewentualnie wykorzystanie instytucji upadłości konsumenckiej (to upadłość ogłaszana przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej). W imieniu ubezwłasnowolnionego dłużnika wniosek o ogłoszenie takiej upadłości składa przedstawiciel ustawowy (na przykład rodzic) lub opiekun prawny ustanowiony przez sąd (jeśli dłużnik jest osobą pełnoletnią). Trzeba tylko mieć na uwadze, że w przypadku osób ubezwłasnowolnionych całkowicie przed wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na przeprowadzenie takiej operacji.
***Jeśli masz problem związany z długami osoby ubezwłasnowolnionej, skontaktuj się z nami – pomożemy rozwiązać tę kwestię.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...