Rozwód zaoczny – czym jest i kiedy sąd może go orzec
Rozwód zaoczny to potoczne określenie sytuacji, w której wyrok rozwodowy wydawany jest po przeprowadzeniu postępowania dowodowego zaocznie – to jest bez udziału pozwanego w sprawie rozwodowej. W jakich okolicznościach można przeprowadzić rozwód zaocznie, a kiedy rozwodowy wyrok zaoczny nie może być wydany przez sąd?
Co do zasady, sprawa rozwodowa bez pozwanego, czyli bez udziału w niej jednej ze stron, może się odbyć i zakończyć zaocznym rozwodem. Niestawianie się w sądzie czy brak odpowiedzi na pozew rozwodowy małżonka lub małżonki, która nie chce się rozwieść, nie prowadzą więc do uniknięcia rozwiązania związku małżeńskiego. Oto, jak rzecz wygląda w praktyce…
Może Cię zainteresować: Ile trwa rozwód w Polsce >>
Rozwód z zaocznym wyrokiem sądu – kiedy jest możliwy
Zaoczny rozwód odbywa się pod nieobecność na sprawie rozwodowej strony pozwanej lub w jej obecności, ale bez jej czynnego udziału w postępowaniu. Zaoczny wyrok rozwodowy powodujący ustanie formalnego związku, jakim jest małżeństwo, może być więc wydany:
- jeśli pozwany (lub pozwana), mimo prawidłowego zawiadomienia o sprawie, nie stawia się na rozprawy, bo nie chce uczestniczyć w procesie (nie ma na tę okoliczność innego usprawiedliwienia, jak na przykład pobyt w szpitalu);
- jeżeli strona pozwana jest obecna na sprawie rozwodowej, ale (z wyboru) nie prezentuje swojego stanowiska w sprawie, o nic nie wnosi do sądu, nie składa wyjaśnień, nie odnosi się do argumentów powoda (lub powódki);
- jeśli nie można w żaden sposób ustalić aktualnego, rzeczywistego miejsca pobytu osoby pozwanej, a więc nie można jej skutecznie doręczyć pozwu rozwodowego czy wezwania na sprawę; wnioskuje się wtedy do sądu o ustanowienie kuratora dla pozwanego (pozwanej), który staje się oficjalnym, prawnym przedstawicielem tej strony procesu.
Może Cię zainteresować: Odpowiedź na pozew rozwodowy – czy trzeba ją pisać? >>
Jak wygląda rozwód zaoczny?
Wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej wydawany jest po przeprowadzeniu przez sąd normalnego postępowania dowodowego, zbadaniu okoliczności rozkładu pożycia małżeńskiego, ustaleniu winnego i ewentualnie także rozpatrzeniu kwestii opieki nad małoletnimi dziećmi rozwodzącej się pary. Zaoczny wyrok ma dokładnie taką samą moc prawną, jak standardowe orzeczenie rozwodowe.
Sprzeciw wobec zaocznego wyroku rozwodowego
Strona pozwana ma prawo do odwołania się od wyroku zaocznego w sprawie rozwodowej bez pozwanego. Stosowny dokument należy złożyć do właściwego sądu najpóźniej w ciągu 14 dni od momentu otrzymania takiego orzeczenia rozwodowego.
Wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej – kiedy nie może być wydany
Nie można przeprowadzić rozwodu zaocznie:
- jeśli powód (lub powódka) wnosi o rozwód bez orzekania o winie (rozwód zaoczny nie jest w tym przypadku możliwy, ponieważ wymaga on zgodnego wniosku obu stron);
- jeżeli strona pozywana sama zażądała przeprowadzenia postępowania pod jej nieobecność;
- jeśli pozwany (lub pozwana) w jakikolwiek sposób odniósł (odniosła) się do sprawy, odpowiadając na pozew czy na przykład stawiając się na rozprawie i wnosząc o oddalenie powództwa.
Może Cię zainteresować: Co mówić na sprawie rozwodowej – z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie >>
Sprawa rozwodowa bez pozwanego i powoda?
To niemożliwe. Jeżeli na sprawie rozwodowej nie pojawia się pozwany (lub pozwana), sąd po przeprowadzeniu stosownego postępowania może wydać zaoczny wyrok w sprawie rozwodu. Jeżeli jednak na sprawie nieobecny jest powód (lub powódka), nie może dojść do zaocznego rozwodu. Sprawa zostaje zawieszona. Dla przypomnienia warto w tym miejscu dodać, że nieuzasadnione czy raczej nieusprawiedliwione nieobecności i niestawianie się na wezwania sądu może grozić karą pieniężną – na początek w wysokości kilkuset złotych.
***
Jeśli musisz przeprowadzić rozwód zaoczny lub chcesz się odwołać od zaocznego wyroku rozwodowego i potrzebujesz dobrego adwokata, skontaktuj się, nasi prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym są do Twojej dyspozycji w zakresie porad, jak i prowadzenia sprawy.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...