Pozew o alimenty – jak założyć sprawę o alimenty na dziecko
Obowiązek alimentacyjny, zgodnie z zapisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, to obowiązek dostarczenia środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciążający krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Jakie kroki należy przedsięwziąć, by wyegzekwować ten obowiązek od małżonka, w jaki sposób złożyć pozew o alimenty i co zrobić, by sprawa alimentacyjna przebiegła zgodnie z naszymi oczekiwaniami?
Przede wszystkim, by rozpocząć sprawę o alimenty, należy złożyć do sądu stosowny pozew. Zawiera on między innymi informacje o powodzie (osobie, na rzecz której mają zostać zasądzone alimenty) i jego przedstawicielu (przedstawicielem ustawowym małoletniego dziecka staje się jego rodzic – i to właśnie on w jego imieniu składa pozew o alimenty).
Dodatkowo w pozwie inicjującym sprawę o alimenty należy uszczegółowić wnioski – w tej konkretnej sytuacji będą się one opierać na podaniu wysokości żądanej kwoty, a także dnia miesiąca, do którego alimenty mają się znaleźć w rękach powoda. Oprócz tego we wnioskach można żądać zasądzenia pokrycia opłat sądowych przez pozwanego bądź pozwaną. To również miejsce, w którym podaje się imiona i nazwiska świadków w sprawie oraz wnosi się o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.
Pozew o alimenty na dziecko i jego uzasadnienie
Pozew alimentacyjny zawiera jeszcze jedną, niezwykle ważną rubrykę. Jest nią uzasadnienie, czyli miejsce, w którym należy wyjaśnić sądowi, na jakiej podstawie powód ubiega się o świadczenia od pozwanego.
To właśnie w tym fragmencie należy wykazać, że małżonek bądź małżonka mający w przyszłości wypłacać alimenty, posiadają majątek i źródła dochodu umożliwiające im spełnienie tego żądania. Dodatkowo, trzeba również opisać sytuację materialną powoda i jego opiekuna, która jest niewystarczająca do pokrycia potrzeb materialnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju dziecka.
Warto pamiętać, że uzasadnienie musi być poparte dowodami, wśród których mogą się znaleźć zeznania podatkowe stron, umowy, rachunki, paragony, wezwania do zapłaty, faktury, a nawet… zeznania świadków.
Jak złożyć pozew o alimenty, gdy ten jest już gotowy? Wystarczy dostarczyć go do sądu rejonowego w miejscu zamieszkania pozwanego lub powoda (wybór w tym zakresie należy do strony składającej pozew) i oczekiwać na wyznaczenie terminu rozprawy o alimenty.
Warto pamiętać o tym, że to właśnie od poprawnie i szczegółowo wypełnionego pozwu – zwłaszcza w zakresie wniosków i uzasadnienia – w dużej mierze zależy przebieg sprawy alimentacyjnej. Aby mieć pewność, że przebiegnie ona z korzyścią dla powoda i uda się uzyskać zasądzenie wszystkich sformułowanych roszczeń, warto udać się po pomoc do profesjonalnej kancelarii adwokackiej (najlepiej takiej, która specjalizuje się w dziedzinie prawa rodzinnego). Specjaliści, dzięki swojemu doświadczeniu, będą w stanie skonstruować pozew o alimenty w taki sposób, by sąd nie miał wątpliwości, co do podjęcia decyzji na rzecz dziecka. Po takie wsparcie należy zgłosić się zwłaszcza w przypadku niestandardowych sytuacji (przykładowo składając pozew o alimenty bez rozwodu, czy przeciwko małżonkowi zamieszkującemu za granicą, o których więcej informacji można znaleźć tutaj).
Rozprawa o alimenty a koszty – czy trzeba za nią zapłacić?
Ile kosztuje sprawa o alimenty? Polskie prawo stanowi o tym, że osoba wnosząca pozew o alimenty na dziecko nie ponosi żadnych opłat – ani kosztów postępowania sądowego, ani opłat sądowych. Podobnie wygląda to przy składaniu pozwu o ustalenie ojcostwa oraz o podwyższenie alimentów. Co do zasady wszystkimi opłatami obciążana jest osoba przegrywająca sprawę – czyli, w przypadku rozprawy o alimenty, będzie to zazwyczaj pozwany.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...