Ile wynoszą alimenty na dziecko i jak je wyliczyć?
Wiele osób, które stają przed koniecznością wysunięcia sądowych roszczeń o wsparcie finansowe od partnera bądź partnerki, zastanawia się, ile alimentów na dziecko może uzyskać w swojej sytuacji i do którego roku życia dziecka może spodziewać się takiej pomocy. Wszystkie te kwestie regulują zapisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – to właśnie na ich podstawie ojciec lub matka mogą ubiegać się o alimenty dla niepełnoletniego (lub – jak się okazuje – niekiedy także pełnoletniego) potomka.
Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka ciąży na obojgu rodzicach – niezależnie od tego, czy nadal pozostają w związku małżeńskim, czy nigdy nie zdecydowali się na jego zawarcie. W praktyce oznacza to, że rodzice muszą sprawować pieczę nad dobrostanem dziecka zarówno w kwestii jego potrzeb materialnych, jak i potrzeb rozumianych w kontekście wychowania oraz rozwoju potomka.
Do realizacji potrzeb potomka niezbędne jest oczywiście wsparcie finansowe, które – co ważne – nie kończy się automatycznie po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Obowiązek alimentacyjny ciąży bowiem na rodzicach do momentu, w którym dziecko będzie w stanie samodzielnie się utrzymać (co może nastąpić po 18 roku życia – zwłaszcza jeśli młoda osoba wciąż pozostaje na ścieżce edukacji) lub wejdzie w związek małżeński. Na przestrzeni dorastania potomka jego potrzeby – związane chociażby ze stanem zdrowia czy z podejmowaniem aktywności pozaszkolnych – mogą się zmieniać i wówczas wysokość alimentów również może ulec zmianie. Ile wynoszą alimenty, jak je wyliczyć i co trzeba zrobić, aby wyliczenia te były wzięte pod uwagę przez sąd?
Jak wysokie alimenty może zasądzić sąd?
Ile można dostać alimentów na dziecko? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od potrzeb danego dziecka – tak w zakresie wychowania, jak i w zakresie jego potrzeb materialnych. Takie stanowisko formułuje artykuł 135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi o tym, że Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Co to oznacza w praktyce?
Oznacza to, że – co do zasady – sąd przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu alimentów na dziecko we wskazanej w pozwie kwocie (o tym, co powinien zawierać pozew o alimenty, pisaliśmy w tym artykule) musi zbadać, czy zawarty w pozwie o alimenty opis potrzeb dziecka odpowiada wskazanej kwocie oraz czy osoba zobowiązana do wypłacania alimentów będzie w stanie sprostać temu obowiązkowi. Odbywa się to na podstawie informacji dotyczących realnych potrzeb dziecka, wykazanych sądowi przez stronę roszczącą prawo do alimentów. Jakie to informacje? Jak obliczyć koszty utrzymania dziecka do alimentów? O tym poniżej.
Jak wyliczyć alimenty na dziecko?
Wiele osób przygotowując się do napisania pozwu o alimenty, odnajduje w różnorakich internetowych poradnikach tabele wydatków na dziecko. Alimenty muszą zaspokajać potrzeby dziecka, a więc czasem takie tabele okazują się być przydatne – zwłaszcza jeśli podczas pisania pozwu zapomniało się o jednej z istotnych kategorii wydatków na dziecko – przykładowo, o wydatku ponoszonym na zapewnienie potomkowi wakacyjnego wyjazdu z rówieśnikami. Niemniej, podczas tworzenia pozwu, warto tak naprawdę skorzystać z pomocy profesjonalnego adwokata, który dzięki swojemu doświadczeniu będzie potrafił wskazać, które wydatki będą przez sąd uwzględnione, a których lepiej jest nie umieszczać w takim zestawieniu.
Wyliczenie kosztów utrzymania dziecka jest niezbędne do poparcia wysokości kwoty alimentów, o jaką wnioskuje rodzic będący w sprawie o alimenty przedstawicielem małoletniego. Do wyliczeń bierze się pod uwagę:
- koszty mieszkania (wynajem, rachunki) oraz opłacenia szkoły;
- koszty leczenia, środków higienicznych;
- koszty wyżywienia, zakupu odzieży oraz obuwia;
- koszty dojazdów do szkoły, wyjazdów weekendowych i codziennego życia;
- koszty materiałów edukacyjnych, zajęć dodatkowych.
Koszty te – co do zasady – sumuje się oraz dzieli przez dwa (ponieważ to zarówno matka jak i ojciec mają obowiązek spełniania potrzeb dziecka). Jeśli między rodzicami występują dysproporcje w zarobkach, wówczas kwotę warto powiększyć lub pomniejszyć o wartość tych dysproporcji. Do pozwu o alimenty warto dołączyć również wszystkie dokumenty potwierdzające ponoszenie wyżej wymienionych wydatków – rachunki, faktury, paragony, wyciągi z kont. Pozostawiając sądowi jak najmniej wątpliwości, można liczyć na to, że przychylnie podejdzie on do przedstawionej kwoty roszczenia – oczywiście po zbadaniu możliwości finansowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.
Czeka Cię batalia o alimenty? Pomożemy Ci ją wygrać!
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...