Co daje Niebieska Karta przy rozwodzie?
Przemoc występująca w rodzinie – niezależnie od jej podłoża – jest niestety jedną z częstszych przyczyn rozpadu związków. Mowa tu nie tylko o przemocy fizycznej, naruszającej nietykalność osobistą drugiej osoby, ale również o przemocy słownej, psychicznej czy ekonomicznej. W przypadku zaistnienia takich okoliczności oraz przy jednoczesnym powiadomieniu o nich odpowiednich służb, dla danej rodziny zakłada się Niebieską Kartę – dokument mający informować o przemocy w rodzinie, zmuszający służby do podjęcia działań kontrolujących bądź – w razie potrzeby – interwencyjnych. Kto dokładnie zakłada Niebieską Kartę, jakie są konsekwencje jej założenia oraz co daje Niebieska Karta przy rozwodzie, czyli jaką rolę jej funkcjonowanie może odegrać przy wydawaniu wyroku sądowego? O tych i innych aspektach wspomnianego dokumentu piszemy poniżej. Zapraszamy do lektury oraz do dzielenia się uzyskanymi informacjami z osobami, które potrzebują wsparcia w decyzji o formalnym rozstaniu ze sprawcą przemocy w rodzinie.
Kto zakłada Niebieską Kartę i kiedy to następuje?
Niebieska Karta stanowi informację dla określonych służb (policji, straży miejskiej, pomocy społecznej etc.) o wystąpieniu, występowaniu lub podejrzeniu występowania przemocy w danej rodzinie. Dzięki jej założeniu mogą być prowadzone działania kontrolujące (przykładowo w postaci wizyt przedstawiciela zawiadomionych służb), pomocowe (na przykład wsparcie psychologa dla ofiary przemocy domowej) oraz interwencyjne (jak choćby eksmisja sprawcy przemocy z lokalu lub inne). Warto pamiętać, że założenie Niebieskiej Karty nie jest jednoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o przestępstwie, natomiast może być traktowane jako dowód w postępowaniu, jeśli ofiara zdecyduje się takie zawiadomienie złożyć.
Z wnioskiem o jej założenie może wystąpić sama osoba poszkodowana, ale również świadkowie przemocy – zarówno jej krewni czy znajomi, jak i policjant, który widział akty przemocy, lekarze dokonujący obdukcji bądź przyjmujący ofiarę w szpitalu czy nawet pracownicy opieki społecznej. Osoby będące w rodzinie, która posiada Niebieską Kartę, wciąż boją się jednak stygmatyzacji i – mimo oczywistych korzyści – wcale nie są skłonne do jej zakładania. Warto jednak zdać sobie sprawę, że ten dokument umożliwia niesienie szerokiego spektrum pomocy osobie poszkodowanej, a także dzieciom (jeśli takie funkcjonują w „przemocowej rodzinie”).
Kto zakłada Niebieską Kartę?
W zakładaniu Niebieskiej Karty uczestniczy tak zwana Grupa Robocza, składająca się ze specjalistów – psychologów, pedagogów, ale również funkcjonariuszy policji (konkretny skład Grupy ustalany jest indywidualnie dla każdej sprawy). Efektem ich pracy jest wypełnienie formularza Niebieskiej Karty składającego się z czterech części mających jak najlepiej zobrazować sytuację rodziny, a także plan pomocy takiej rodzinie, zawierający konkretne formy wsparcia.
Być może zainteresuje Cię też, ile trwa rozwód w Polsce.
A co daje Niebieska Karta przy rozwodzie?
Niebieska Karta podczas rozwodu daje stronie poszkodowanej pewną przewagę, będąc – bez wątpienia – bardzo ważnym argumentem. Pełni przy tym dwojaką rolę.
- Przede wszystkim może być dowodem procesowym. Warto pamiętać o tym, że rozwód zostanie udzielony parze wyłącznie wtedy, gdy sąd stwierdzi, że między małżonkami zanikła więź ekonomiczna, fizyczna i emocjonalna, a do tego obie strony nie widzą możliwości odbudowania jej w żadnym aspekcie. Niebieska Karta będzie tu dowodem na to, że więź faktycznie przestała istnieć. Dodatkowo jej założenie może pokazać sędziemu, że standardowa procedura przekonywania pary do skorzystania z mediacji lub z terapii par nie zda w tym przypadku egzaminu.
- Niebieska Karta to także dowód na winę współmałżonka bądź współmałżonki za rozkład pożycia małżeńskiego. Jeśli została założona, stanowi mocny argument w przypadku procesu rozwodowego z orzekaniem o winie. Warto dodać jednak w tym miejscu, że wymuszenie założenia Niebieskiej Karty bez faktycznych, dających się udowodnić podstaw – tylko po to, by sąd orzekł winę, jest niezgodne z prawem i osoba, która się tego dopuściła może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Dla małżonka, który chce ustalenia winy za rozpad małżeństwa (co również jest ważne w kontekście ewentualnego późniejszego ubiegania się o alimenty) Niebieska Karta jest więc argumentem jego racji. Niemniej dla potwierdzenia sytuacji sąd i tak ma prawdo do powołania i przesłuchania świadków przemocy, a także osób zaangażowanych w sprawy rodziny. Wszystko po to, by faktycznie ustalić winę i zapobiec wykorzystywaniu Niebieskiej Karty do manipulacji zeznaniami oraz dowodami.
***
Jeśli właśnie znajdujesz się w sytuacji, w której rozważasz formalne zakończenie związku małżeńskiego, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci pomogą ci przejść przez ten trudny okres i zapewnią opiekę prawną na najwyższym poziomie, godząc profesjonalizm z empatycznym podejściem.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...