Mediator czy adwokat rozwodowy – kogo wybrać, gdy rozważa się rozwód
Formalne zakończenie małżeństwa wiąże się z wieloma kwestiami, a w tym z kluczowymi decyzjami dotyczącymi ścieżki rozwodowej oraz jej kierunku. Czy rozwód ma być z orzeczeniem o winie, czy bez? Jak rozwiązać kwestię pieczy rodzicielskiej lub podziału majątku? Co zrobić, by rozwód trwał jak najkrócej i nie odbił się niekorzystnie na domowym budżecie? W rozwiązaniu tych i innych, zwykle dość licznych, wątpliwości mogą pomóc mediacje rozwodowe, na które decyduje się coraz więcej zwaśnionych małżonków – jeszcze przed rozstaniem. Czym zajmuje się mediator? Czy mediacje przed rozwodem są konieczne? Czy są one lepszym wyborem niż bezpośrednie zgłoszenie się do adwokata rozwodowego? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące różnic, wad oraz zalet obu rozwiązań!
Kim jest mediator, co robi i czy może nim być adwokat rozwodowy
Mediator rozwodowy to osoba, która ma za zadanie wraz ze swoimi klientami (tj. chcącymi się rozstać małżonkami) wypracować wspólne rozwiązania dotyczące zarówno samego rozwodu, jak i życia po nim. Zazwyczaj jest to psycholog, choć mediatorem może zostać także prawnik rozwodowy czy radca prawny.
Czym zajmuje się mediator w praktyce?
Przeprowadza on z osobami zainteresowanymi spotkanie (lub szereg spotkań) w trakcie których, punkt po punkcie, omawia ze swoimi klientami najważniejsze kwestie, w tym chęć orzekania o winie podczas rozwodu, podział majątku czy kwestie pieczy rodzicielskiej. Warto wspomnieć o tym, że mediator zawsze jest bezstronny – nie będzie więc wskazywał w trakcie spotkań osoby, która ma w sporze rację, ale pomoże wypracować wspólne, kompromisowe rozwiązania dla pojawiających się pomiędzy małżonkami konfliktów.
Jak wyglądają mediacje przy rozwodzie?
Wiele osób zastanawia się, czy mediacje przed rozwodem są konieczne. W obecnym stanie prawnym małżonkowie nie mają obowiązku poddawania się mediacjom, jednak fakt uczestniczenia w takich spotkaniach może zdecydowanie wpłynąć na przyspieszenie udzielenia im rozwodu oraz na „łagodniejsze” rozstanie – zarówno dla obu stron konfliktu, jak i dla ich rodzin czy dzieci. Mediacja przy rozwodzie polega na zorganizowaniu jednego lub większej liczby spotkań z mediatorem (zależy to oczywiście od kalibru i dynamiki rozwiązywania poszczególnych problemów), które mogą być omawiane zarówno w siedzibie mediatora, jak i online (niektórzy mediatorzy i adwokaci rozwodowi oferują takie rozwiązanie).
Sesja z mediatorem trwa zwykle około godziny lub dwóch i polega przede wszystkim na wypunktowaniu wszelkich konfliktowych zagadnień wypływjących przy rozwodzie. Omówione zostają takie sprawy jak miejsce zamieszkania dzieci (przy matce, ojcu lub w ramach opieki naprzemiennej), kontakty z dziećmi, wysokość ewentualnych alimentów, władza rodzicielska, podział zgromadzonego majątku. Do mediacji można się przygotować, tworząc listę spraw priorytetowych, w których strona nie godzi się na ustępstwa, a także takich, które warto negocjować.
Ten artykuł może Cię zainteresować: Mediacje rozwodowe – jak się do nich przygotować?
Adwokat rozwodowy – jakie są jego zadania?
Adwokat czy też prawnik rozwodowy (nazwy te mogą być używane zamiennie) to osoba, która pomaga stronie w walce o jej własne interesy. Dobry adwokat powinien przedstawić swojemu klientowi możliwości i ograniczenia, jakie daje mu jego położenie i okoliczności danej sprawy, a także wyjścia z problematycznych sytuacji. To właśnie z pomocą adwokata rozwodowego kompletuje się dowody winy drugiej strony, a także dowody potwierdzające konieczność uzyskania alimentów czy też ograniczenia lub całkowitego odebrania władzy rodzicielskiej. Dodatkowo prawnik rozwodowy reprezentuje klienta w sądzie, a dzięki jego doświadczeniu i wiedzy może to zmniejszyć poziom stresu u rozwodzącej się osoby i zwiększyć jej szanse na uzyskanie konkretnych roszczeń. W przeciwieństwie do mediatora, zadaniem adwokata rozwodowego nie jest pogodzenie małżonków, ale dbanie o interesy wyłącznie własnego klienta.
Więcej informacji o tej drodze znajduje się w tekście Jak napisać pozew o rozwód i dlaczego warto skorzystać z pomocy rozwodowego adwokata.
Prawnik rozwodowy czy mediator przy rozwodzie – podsumowanie
Skierowanie się przed rozwodem do mediatora jest zawsze dobrym pomysłem – dzięki swojej bezstronności, wiedzy i doświadczeniu może on małżonkom pomóc dojść do porozumienia w nawet najbardziej newralgicznych kwestiach, takich jak sprawy finansowe czy opieka nad dziećmi. Nawet jeśli niektóre sprawy wydają się nie podlegać dyskusji, to obecność mediatora pokazuje, że kompromis da się osiągnąć w wielu sytuacjach. Dodatkowo wizyta u mediatora powinna zostać zaplanowana wtedy, gdy para chce się rozwieść szybko – po ustaleniu najważniejszych kwestii sam rozwód może zamknąć się nawet w trakcie jednej rozprawy. Jeśli jednak ktoś jest pewny, że małżonka lub małżonek nie będą chcieli znaleźć kompromisowych rozwiązań lub nie wyrażają zgodny na udział mediatora w sprawie, wówczas warto sięgnąć po wsparcie profesjonalnego i doświadczonego adwokata rozwodowego, który pomoże wyznaczyć i zrealizować najważniejsze cele. Na co zwrócić uwagę w procesie wyboru rozwodowego prawnika? Skontaktuj się z naszymi specjalistami – pomogą wybrać właściwą osobę!
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...