Jak udowodnić zdradę przed sądem?
Jak udowodnić mężowi zdradę? W jaki sposób wykazać, że żona miała romans? Tego typu pytania bardzo często zadają sobie osoby stojące przed decyzją o rozwodzie, determinowaną faktem zaistnienia zdrady. W wielu przypadkach jednostronna relacja zdradzonej osoby może nie wystarczyć do orzeczenia o winie zdradzającego małżonka – koniecznym jest więc zgromadzenie dowodów potwierdzających to, że zdrada faktycznie miała miejsce. O co zatem zadbać przed złożeniem pozwu? Co może stanowić dla sądu wiarygodny dowód? Sprawdź porady specjalistów zamieszczone poniżej i przygotuj się do rozwodu w przemyślany sposób!
Czy istnieje definicja zdrady małżeńskiej?
W prawodawstwie nie ma zawartej definicji zdrady małżeńskiej, natomiast jej ogólny zarys można z pewnością wysnuć z orzeczeń sądów w sprawach rozwodowych powodowanych zdradą. Jest to więc przede wszystkim naruszenie norm moralnych i wystąpienie przeciwko zasadom współżycia społecznego. Co ważne, zazwyczaj małżonek zdradzający okazuje się być winnym rozkładu pożycia małżeńskiego, przejawiając przy tym skrajny brak lojalności wobec swojej żony czy męża. Dodatkowo w zapisach prawnych można odnaleźć konkretne następstwa zdrady w kontekście rozwodu – więcej informacji na ten temat w artykule Zdrada małżeńska i jej prawne konsekwencje.
Jak udowodnić zdradę w sądzie? Gromadź internetowe ślady!
W dobie komunikacji online, ślady romansu często pozostają zapisane w pamięci telefonów, aplikacji, elektronicznych skrzynek pocztowych czy komunikatorów internetowych. Dowodami zdrady pochodzącymi z takich właśnie kontaktów mogą więc być:
- zrzuty ekranu zawierające konwersację osoby zdradzającej z osobą, z którą ma ona romans,
- kopie wiadomości tekstowych, wiadomości e-mail,
- wydruki tego typu wiadomości,
- cyfrowe nagrania konwersacji osoby zdradzającej,
- bilingi wykazujące połączenia męża lub żony wykonywane do kochanka czy kochanki.
Wymienione powyżej elementy można oczywiście uzupełnić o kolejne pozycje – wszystko zależy od tego, jakimi środkami komunikacji posługuje (czy posługiwała) się osoba zdradzająca oraz jakimi możliwościami zapisu lub katalogowania takich rozmów dysponuje podejrzliwy mąż lub żona.
Jak udowodnić zdradę męża lub żony? Dokumenty, bilety, rachunki…
Kolejna grupa dowodów potwierdzających zdradę męża lub żony to dokumenty poświadczające istnienie kontaktów oraz odbywanie się spotkań z kochankiem lub kochanką. Wśród nich mogą się znaleźć na przykład:
- podwójne bilety na podróż, rezerwacje w hotelach czy restauracjach,
- wyciągi z konta potwierdzające opłacanie wspólnych pobytów, podróży, kolacji i innych aktywności,
- zapisy GPS i trasy trackingu w urządzeniach elektronicznych, potwierdzające wymienione powyżej aktywności,
- wspólne zdjęcia kochanków (pozyskane samodzielnie lub z korespondencji czy urządzeń elektronicznych męża lub żony),
- dokumenty wskazujące na powiązania finansowe pomiędzy osobą zdradzającą a kochankiem czy kochanką (potwierdzenia przelewów, umowy darowizn i inne) – na ten aspekt powinny szczególnie zwrócić uwagę osoby z podpisaną intercyzą.
Jak udowodnić zdradę męża w sądzie? Świadkowie na wagę złota!
Wiarygodnym dowodem na zdradę męża lub żony mogą być również zeznania świadków. Ich powołanie warto jednak przedyskutować z adwokatem, a dodatkowo należy spotkać się z wytypowanymi osobami oraz zweryfikować ich informacje na temat romansu małżonka. Najlepszymi świadkami są oczywiście osoby z najbliższego otoczenia danej pary, natomiast – jeśli istnieje taka możliwość – na świadka warto wezwać także osoby postronne (a jednocześnie bezstronne): pracowników restauracji, w której spotykali się kochankowie, pracowników recepcji biura osoby podejrzanej o zdradę, portierów hotelowych i wszystkie te osoby, które mogą potwierdzić wersję osoby zdradzanej.
Jak udowodnić zdradę żony lub męża? Uzyskaj wsparcie prywatnego detektywa
Działanie, które zdecydowanie może pomóc w udowodnieniu winy małżonka, to również wsparcie prywatnego detektywa. Oczywiście przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na ważną i odpowiadającą przepisom prawa licencję – wówczas nie będzie problemu z zaufaniem relacji takiej osoby. Dowody uzyskane od prywatnego detektywa mogą być naprawdę cenne – zwykle są to zdjęcia, nagrania, ale również kopie rozmów i inne przekonujące świadectwa. Co ważne, sąd może zadecydować o wezwaniu takiego detektywa na świadka, co dodatkowo podnosi wiarygodność zgromadzonych przez niego dowodów i zwiększa szanse na wykazanie winy zdradzającego małżonka.
O poradę w kwestii, jak udowodnić zdradę przed sądem, możesz zwrócić się do naszych specjalistów, korzystając z formularza kontaktowego w sekcji Porady prawne.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...