Alimenty wstecz – jak odzyskać zaległe alimenty?
Zaległe alimenty to powszechny problem wielu rodzin żyjących w Polsce. Długi alimentacyjne są ogromne, wielu rodziców, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, uchyla się od niego i nie wspiera finansowo drugiej osoby w wychowywaniu wspólnego potomka. Istnieją jednak sposoby na to, by odzyskać zaległe alimenty – na pełnoletnie dziecko, jak i na małoletniego. Dodatkowo, już przy składaniu pozwu o alimenty można wnioskować o alimenty zaległe, a bieżące uzyskać „od ręki”. W jaki sposób wyglądają obie te kwestie w praktyce? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej – zachęcamy do lektury.
Alimenty wstecz na dziecko – czy to możliwe? Ile wstecz można ubiegać się o alimenty?
Co do zasady, świadczenie alimentacyjne zasądzane jest z dniem wydania wyroku – i z tym również dniem jeden z rodziców (ale również dziadków czy dzieci) zostaje obciążony tak zwanym obowiązkiem alimentacyjnym. Oznacza to, że świadczenia pieniężne mogą być przeznaczane na zaspokajanie bieżących lub przyszłych potrzeb dziecka. Co jednak z potrzebami „wstecz”, w których zaspokajaniu pozwany nie brał udziału? Istnieją rozwiązania, które pozwalają uzyskać zaległe alimenty – od dziadków, rodziców czy innych członków rodziny.
Czy można żądać alimentów wstecz przy niezaspokojonych potrzebach dziecka?
Wyrównanie alimentów wstecz jest możliwe wówczas, gdy jeden z rodziców udowodni przed sądem, że potrzeby dziecka sprzed wydania wyroku o alimentach pozostały niezaspokojone. W praktyce oznacza to, że koniecznym będzie udowodnienie posiadania długów związanych bezpośrednio z dobrobytem i wychowaniem potomka. W skład takich długów mogą przykładowo wchodzić:
- zaległości za czynsz,
- opłaty szkolne,
- zaległe płatności za niezbędne leczenie dziecka.
Oprócz tego można wykazywać, że do pokrycia bieżących potrzeb małoletniego lub pełnoletniego dziecka (jeśli kontynuuje ono naukę po osiągnięciu pełnoletności) niezbędne było zaciągnięcie pożyczki lub kredytu. W takiej sytuacji sąd rozpatruje okoliczności i jeśli uzna, że potrzeby osoby, wobec której powstał obowiązek alimentacyjny faktycznie pozostały niezaspokojone, może zasądzić wypłatę jednorazowej sumy pokrywającej te zobowiązania (w szczególnych przypadkach rozkłada się tę sumę na raty). Co ważne, w pozwie należy wykazać niezaspokojone potrzeby do 3 lat wstecz – wcześniejszych zobowiązań sprawa ta nie obejmuje.
Regres alimentacyjny – kiedy ma zastosowanie?
Innym sposobem dochodzenia do odzyskania zaległych alimentów dla dorosłego dziecka lub dla dziecka małoletniego jest roszczenie regresowe. Można je wykorzystać wówczas, gdy przed wydaniem wyroku alimentacyjnego jeden z rodziców zaspokajał potrzeby dziecka w stopniu, który przekraczał jego obowiązek, a zaspokojenie tychże potrzeb wiązało się przykładowo z podjęciem dodatkowej pracy. W takiej sytuacji nie trzeba udowadniać, że potrzeby dziecka pozostały niezaspokojone. Tutaj również należy dodać, że alimenty regresyjne mogą zostać przyznanie maksymalnie na 3 lata przed wydaniem wyroku, ponieważ jest to właśnie okres, w którym roszczenie to przedawnia się.
To może Cię zainteresować: Pozew o alimenty – jak założyć sprawę o alimenty
Zaległe alimenty – jak ściągnąć je od rodzica?
Inną kwestią w polskim systemie alimentacyjnym jest ściąganie należności już przyznanych, a niewypłacanych uposażonemu zgodnie z zapisami wyroku. Jak ściągnąć zaległe alimenty – po śmierci ojca, po aresztowaniu rodzica czy po prostu – przy braku kontaktu z osobą, na której ciąży obowiązek alimentacyjny? Oto kilka dróg, dzięki którym można odzyskać swoją należność lub należność małoletniego dziecka.
Zaległe alimenty – komornik
Jeśli próba „dogadania” się ze stroną niepłacącą alimentów się nie powiedzie, wówczas można skorzystać z wyjścia uzyskania zaległych alimentów u komornika sądowego. To właśnie on, na podstawie wyroku sądu dotyczącego nakazu zapłaty zaległych alimentów, jest w stanie „ściągnąć” z dłużnika zaległe świadczenia – przykładowo, poprzez zajęcie pensji tej osoby (w praktyce może zająć ją do wysokości 60% całej wypłaty). Należy także pamiętać o tym, że wniosek o potrącenie długów alimentacyjnych można zgłosić do samego pracodawcy dłużnika – wówczas minimalizuje się ryzyko ukrywania dochodów przez osobę zadłużoną.
Spłata zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego
Przy braku powodzenia „ściągnięcia” alimentów przez komornika, można spróbować uzyskać świadczenie na poczet zaległych alimentów z funduszu alimentacyjnego. Aby jednak je otrzymać, należy spełnić kilka warunków, w tym kryterium dochodowe (na jednego członka rodziny nie może przypadać więcej niż 900 złotych). Wniosek o wypłatę alimentów z funduszu alimentacyjnego składa się do ośrodka pomocy społecznej, urzędu miasta lub gminy właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Co ważne, fundusz wypłaca alimenty do kwoty 500 złotych – resztę pieniędzy na poczet zasądzonych alimentów powinien wypłacać wierzyciel. Jeśli tego nie robi, jego dług wobec państwa (samego funduszu alimentacyjnego) rośnie wraz z odsetkami.
Jak ściągnąć zaległe alimenty od rodzica przebywającego w zakładzie karnym?
Dłużnika alimentacyjnego można pociągnąć do odpowiedzialności karnej – niewypłacanie alimentów jest bowiem przestępstwem ściganym zgodnie z przepisami kodeksu karnego. Skazanie takiej osoby nie oznacza jednak, że nie musi ona płacić alimentów. Wniosek o wypłatę świadczenia można złożyć do zarządcy zakładu karnego, w którym przebywa osadzony i wówczas dyrekcja zakładu będzie wypłacała osobie pokrzywdzonej alimenty z należności powstałych za pracę osadzonego lub z depozytu przekazanego przez tę osobę po wydaniu wyroku.
***
Dochodzenie swoich praw w kwestiach alimentacyjnych może być naprawdę skomplikowane. Aby zakończyć sprawę z sukcesem, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych adwokatów – takich jak specjaliści Acta Vera. Zachęcamy do kontaktu z nami poprzez zakładkę Porady prawne, by wspólnie rozwiązać problem i odzyskać należne Ci lub Twojemu dziecku świadczenia!
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...