Podział majątku – po rozwodzie czy przed?
Jeśli przed zawarciem związku małżeńskiego została określona rozdzielność majątkowa, a rozwód nastąpił później, wówczas nie ma żadnych wątpliwości co do podziału dóbr, które pojawiły się w małżeństwie w trakcie jego trwania. Co jednak w sytuacji, gdy para nie zawarła intercyzy, a podczas rozwodu podział majątku wspólnego jest konieczny? Co wchodzi w podział majątku po rozwodzie? Jak wygląda sprawa o podział majątku w różnych przypadkach? I w końcu: czy zdecydować się na podział majątku w trakcie rozwodu, przed, czy może po uzyskaniu wyroku sądu? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące kwestii majątku małżeńskiego znajdują się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Tak jak już wcześniej zostało to powiedziane, jeśli przed ślubem lub w trakcie trwania małżeństwa została ustanowiona rozdzielność majątkowa, to podział majątku przed rozwodem, podczas sprawy rozwodowej czy po jej zakończeniu nie będzie miał miejsca. Przy braku intercyzy należy to jednak zrobić, składając wniosek o podział majątku. A więc: podział majątku – przed czy po rozwodzie?
Rozwód a podział majątku – podział majątku przy rozwodzie
W polskim prawie dopuszczalna jest sytuacja, w której odbywa się rozwód i podział majątku na jednej rozprawie. W takim przypadku nie trzeba na szczęście zastanawiać się, co powinien zawierać wniosek o podział majątku, ponieważ roszczenie to wysuwa się na podstawie wniosku złożonego przez co najmniej jednego małżonka. Wówczas sąd rozpatruje taki wniosek podczas rozprawy. Warunkiem rozpatrzenia jest jednak to, aby cała procedura nie przedłużyła samej sprawy rozwodowej. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, poproś o pomoc wykwalifikowanego adwokata, który zadba o wysoki poziom szczegółowości wniosku, niepozwalający na pojawienie się w sądzie wątpliwości co do zasadności przedstawionych roszczeń.
Podział majątku po rozwodzie – z orzekaniem o winie lub bez
Podział majątku po rozwodzie może nastąpić na dwa sposoby – na drodze ugody (czyli podziału majątku u notariusza), a także na drodze sądowej – wówczas konieczne jest złożenie wniosku o podział majątku po rozwodzie, w celu przeprowadzenia odrębnego postępowania (o tym, jak napisać wniosek o podział majątku, warto wiedzieć jak najwięcej, dlatego również w tej kwestii polecany jest kontakt z dobrym adwokatem).
Przeczytaj też: Ile kosztuje rozwód – na jakie wydatki musisz się przygotować >>
Jedne z najczęściej zadawanych pytań, dotyczących okoliczności podziału majątku po rozwodzie dotyczą tego, jak długo po rozwodzie można ubiegać się o podział majątku oraz czy rozwód z orzeczeniem winy ma wpływ na podział majątku. Nie istnieją przepisy, które regulowałyby te kwestie, a więc pozew można złożyć w dowolnym terminie od daty rozwodu, a orzeczenie o winie nie ma wpływu na równy bądź nierówny podział majątku po rozwodzie. Wątpliwości dotyczą również takich spraw, jak – przykładowo – podział mieszkania komunalnego po rozwodzie czy
podział majątku po rozwodzie (konto bankowe wspólne lub indywidualne oraz dysponowanie zgromadzonymi na nim środkami). Sąd każdorazowo rozpatruje takie okoliczności indywidualnie – jeśli chodzi o nieruchomości, to popularnym rozwiązaniem jest sprzedaż mieszkania, domu lub działki i podział uzyskanych środków między małżonków lub przyznanie własności jednemu z nich, który „spłaci” żonę czy męża. Pieniądze zgromadzone na kontach bankowych w trakcie trwania małżeństwa – niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem – należą do obu małżonków (najczęściej sąd decyduje o podziale środków w równych częściach).
Na koniec warto dodać jeszcze kilka słów o konkubinacie – podział majątku w tym przypadku nie odbywa się zgodnie z zasadami wymienionymi powyżej, ponieważ nie ma do tego podstaw prawnych. Do podziału majątku w konkubinacie można natomiast zastosować inne przepisy – o bezpodstawnym wzbogaceniu się, o spółce cywilnej bądź o znoszeniu współwłasności w częściach ułamkowych (a nie, tak jak w przypadku małżeństwa – w częściach wynikających z ustanowienia wspólnoty małżeńskiej).
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...