Dokumenty rozwodowe – jakie dokumenty do rozwodu za porozumieniem stron?
Najważniejszym dokumentem rozwodowym, inicjującym całe postępowanie, jest pozew rozwodowy. Na tym etapie, który jest pierwszym krokiem do formalnego zakończenia małżeństwa, osoba składająca pozew, tj. powód lub powódka, może określić, czy wnioskuje o rozwód bez orzekania o winie, czy o rozwód zakończony takim właśnie orzeczeniem.
Rozwód bez orzekania o winie przebiega znacznie szybciej, niż sprawa wymagająca wskazania winy małżonka lub małżonki za rozkład pożycia. Z tego względu wiele par decyduje się na rozwód za porozumieniem stron. Jakie dokumenty potrzebne do rozwodu bez orzekania o winie należy przygotować? Pierwszym z nich jest oczywiście pozew rozwodowy, który składa się w Sądzie Okręgowym, właściwym dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania obu stron. Należy wskazać w nim szereg informacji, w tym m.in.:
- dane stron pozwu (imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, PESEL powoda/powódki i pozwanego/pozwanej),
- informację o tym, czy powód/powódka wnosi o rozwód bez orzekania o winie, z winy obu stron lub z winy jednej ze stron,
- w przypadku posiadania dzieci, informacje odnośnie do roszczeń powoda/powódki dotyczące alimentów i ich wysokości, kwestii ustalenia opieki nad dziećmi, miejsca ich zamieszkania itd.,
- informację dotyczącą uprzednio podejmowanych prób mediacji lub innych sposobów pozasądowego rozwiązania sporu albo – jeśli nic takiego nie miało miejsca – informację wyjaśniającą brak mediacji.
Pozew jest najważniejszym dokumentem prowadzącym do orzeczenia o rozwodzie. To właśnie na jego podstawie sąd moderuje całą rozprawę, a także stawia pytania związane z pożyciem małżeńskim. Tylko w taki sposób może się bowiem upewnić, że obie strony (np. w przypadku rozwodu bez orzekania o winie) są zgodne co do rozwiązania małżeństwa, a ich decyzja jest przemyślana i ostateczna. Właśnie dlatego dokumenty rozwodowe bez orzekania o winie warto przygotować z pomocą adwokata, który rozwieje wszystkie wątpliwości i pomoże sporządzić pozew tak, by sprawa została rozstrzygnięta zgodnie z roszczeniem powódki lub powoda.
Jakie dokumenty do rozwodu należy dostarczyć w formie załączników do składanego pozwu?
Jest to przede wszystkim skrócony odpis aktu małżeństwa, a w przypadku posiadania dzieci – także skrócone odpisy aktów ich urodzenia. Dodatkowo przy składaniu pozwu trzeba uiścić opłatę w wysokości 600 złotych, choć w przypadku złej sytuacji materialnej, można ubiegać się o zniesienie opłat sądowych.
Dokumenty rozwodowe bez orzekania o winie – co zabrać na rozprawę?
Po złożeniu dokumentów potrzebnych do rozwodu bez orzekania o winie, czyli pozwu wraz z załącznikami, oczekuje się na termin rozprawy sądowej, podczas której dojdzie do rozwiązania małżeństwa. Dokumenty do rozwodu, które należy zabrać ze sobą na rozprawę, to: dowód osobisty, odpis pozwu rozwodowego, odpis skrócony aktu urodzenia oraz (w przypadku posiadania dzieci) odpisy skrócone ich aktów urodzenia.
Sąd, na podstawie dokumentów rozwodowych (złożonego wcześniej pozwu oraz oświadczeń złożonych przez oboje małżonków podczas rozprawy), orzeka o zakończeniu małżeństwa. Należy pamiętać przy tym, że dokumenty rozwodowe – w przypadku, gdy jest to rozwód bez orzekania o winie – muszą odpowiadać oświadczeniom małżonków na sali sądowej. Oznacza to, że zarówno powód/powódka, jak i pozwany/pozwana powinni przed sądem potwierdzić wolę rozwodu bez orzekania o winie. W przeciwnym wypadku postępowanie sądowe może trwać znacznie dłużej. Aby uniknąć takich niejasności, warto przygotowane wcześniej z adwokatem dokumenty potrzebne do rozwodu skonsultować z drugą stroną sporu.
Rozwód bez orzekania o winie – konsekwencje dla obu stron
Mimo iż od złożenia dokumentów rozwodowych bez orzekania o winie do samej rozprawy i jej zakończenia mija tak naprawdę niewiele czasu, to konsekwencje postępowania rozwodowego mogą trwać jeszcze długo po jej zakończeniu. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi kwestia alimentów. Składając dokumenty do pozwu o rozwód bez orzekania o winie, należy mieć świadomość, że obie strony mają prawo do roszczeń o alimenty, ale tylko w sytuacji, gdy udokumentują swój niedostatek odpowiednimi zaświadczeniami (np. zaświadczeniem o pozostawaniu bezrobotnym). Trzeba pamiętać również o tym, że rozwód bez orzekania o winie daje prawo do żądania alimentów wyłącznie przez okres 5 lat od daty ustania obowiązku małżeńskiego lub do momentu, w którym strona pobierająca alimenty wejdzie w nowy związek małżeński.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...