Zdrada małżeńska i jej prawne konsekwencje
Zdrada małżeńska jest jedną z częstszych przyczyn zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a co za tym idzie – również rozwodu. Tego typu sprawy nigdy nie są łatwe – wymagają udowodnienia zaistniałej zdrady, a sam proces gromadzenia dowodów oraz przedstawiania ich na sali sądowej w obecności osoby zdradzającej potęguje jeszcze stres i sprawia, że rozstanie staje się prawdziwym wyzwaniem. Dodatkowo zdrada w małżeństwie – oprócz możliwości wzięcia rozwodu z orzekaniem o winie – niesie ze sobą szereg konsekwencji, które mają na celu zadośćuczynienie osobie zdradzonej. Jakie to konsekwencje? W jaki sposób egzekwować swoje prawa w sądzie podczas procesu rozwodowego? Czy przyznawać się do zdrady? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących kwestii zdrady i rozwodu znajdują się w poniższym artykule.
Przyznanie się do zdrady – rozwód z orzeczeniem o winie
Najważniejszą konsekwencją, jaką przy rozwodzie niesie ze sobą wcześniejsza zdrada jednego z małżonków, jest możliwość wystąpienia z pozwem o rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie małżonka zdradzającego. Bardzo często tak właśnie się dzieje – wynika to z faktu, że osoba zdradzona nie jest w stanie ani zaakceptować postępowania partnera, ani wybaczyć mu jego zdrady, co w praktyce równa się całkowitemu rozkładowi pożycia małżeńskiego.
To jednak nie wszystko – niezwykle poważną konsekwencją zdrady jest również to, że małżonek zdradzający, czyli wyłącznie winny rozkładowi pożycia, nie może żądać rozwodu od osoby zdradzanej. Dlaczego? Jest to oczywiście sprzeczne z podstawowymi zasadami współżycia społecznego. Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, w której osoba zdradzona godzi się na rozwód.
Czy przyznać się do zdrady w sądzie?
Złożenie pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie przez osobę zdradzoną wskazuje na to, iż ma ona dowody potwierdzające fakt zdrady.
Co zrobić w takiej sytuacji? Zdecydowanie najlepszym wyjściem jest przyznanie się do winy i wykazanie skruchy, przy jednoczesnym wskazaniu współwiny drugiej osoby (jeśli takowa miała miejsce). Oziębłość partnera zdradzanego, niechęć do podejmowania działań w kierunku naprawy relacji, lekceważenie i wypalenie uczuć mogą stanowić przeciwwagę do ewidentnej winy osoby zdradzającej. W przypadku dowodów na takie postępowanie małżonka, który złożył pozew o rozwód ze względu na zdradę, sąd może przychylić się nawet do wniosku o orzeczenie winy obojga małżonków. Jeśli jednak osoba, którą oskarża się o zdradę jest niewinna, zdecydowanie nie powinna się przyznawać – wraz z adwokatem musi dążyć do udowodnienia swojej wersji wydarzeń.
To może być dla Ciebie interesujące: Jak udowodnić zdradę przed sądem?
Zdrada małżeńska – konsekwencje prawne
Oprócz możliwości orzekania rozwodu z orzeczeniem o winie, zdrada małżeńska ma podczas rozstania także inne ważne konsekwencje prawne.
- Małżonek zdradzony może ubiegać się o alimenty od małżonka zdradzającego i nie musi przy tym spełniać warunku mówiącego o pozostawaniu w niedostatku. Osoba, której wina w kontekście zdrady zostaje dowiedziona przed sądem, może być zobowiązana (na wniosek małżonka zdradzonego) do dalszego zaspokojenia uzasadnionych potrzeb swojego byłego męża lub żony. Jedynym warunkiem do uzyskania decyzji o przyznaniu alimentów jest konieczność wykazania, że fakt rozwodu wpłynął negatywnie na status materialny osoby zdradzonej (nie będzie to jednak trudne z uwagi na fakt, że gospodarstwo domowe będzie po rozwodzie „zasilane” tylko jedną wypłatą).
- Małżonek zdradzony może pozwać małżonka zdradzającego o naruszenie jego dóbr osobistych, których katalog określony w polskim prawie jest dość szeroki. Wśród dóbr osobistych wyróżnia się między innymi zdrowie, godność i cześć, a także wolność lub wizerunek. Rozwód zdecydowanie może spowodować pogorszenie stanu zdrowia (na przykład zdrowia psychicznego) czy pogorszenie reputacji. Jeśli sąd przyznaje w tej kwestii rację małżonkowi zdradzonemu, wówczas zdradzający – winny pożycia – musi zobowiązać się do zadośćuczynienia krzywdy (sprostowania, przeprosin, zadośćuczynienia finansowego).
Zdrada w trakcie rozwodu – czy wpływa na wyrok w sprawie?
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, zdrada w trakcie rozwodu, a więc po ustaleniu, że doszło do trwałego i całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego, nie może wpłynąć na orzeczenie o winie. Zaznaczyć jednak należy, że udowodnienie zdrady w trakcie rozwodu może być brane pod uwagę przez sąd – przykładowo, w kwestii decyzji o przyznaniu alimentów, a także w innych aspektach. W trakcie trwania rozwodu, aż do uprawomocnienia się wyroku, warto więc pozostawać w poprawnych stosunkach z drugą stroną sporu, nie pozostawiając wątpliwości, co do własnych intencji i zachowania.
***
Jeśli czeka cię rozwód z orzekaniem o winie, w którego tle rozegrała się zdrada, zachęcamy do konsultacji z naszymi specjalistami, mającymi doświadczenie w sprawach związanych z prawem rodzinnym. Skontaktuj się z nami, by uzyskać konkretną poradę prawną!
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...