Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby fizyczne, które znalazły się w poważnym zadłużeniu i nie mają perspektyw na pozbycie się go innymi sposobami. Jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej i na jakich warunkach można ją ogłosić?
Upadłość konsumencka – z czym się wiąże i na czym polega?
Upadłość konsumencka jest procedurą sądową. Jej celem jest oddłużenie osoby, która nie radzi sobie ze spłatą swoich zobowiązań. Co ważne, nie mogą z niej korzystać firmy. Zgodnie ze swoją nazwą upadłość konsumencka jest przeznaczona wyłącznie dla osób fizycznych.
Do niedawna, aby ogłosić niewypłacalność, należało udowodnić brak winy dłużnika w doprowadzeniu się do takiego stanu. W 2020 roku ta przesłanka została zniesiona. To oznacza, że upadłość konsumencką może obecnie ogłosić również osoba, która popadła w zadłużenie za sprawą własnych nieprzemyślanych działań.
Warto również przeczytać: Na czym polega upadłość konsumencka bez majątku? >>
Dla kogo ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencką może ogłosić osoba prywatna, która od co najmniej 3 miesięcy nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań.
Celem ogłoszenia niewypłacalności jest w takim przypadku wyprowadzenie z zadłużenia, ale również zaspokojenie roszczeń jej wierzycieli.
Ważne! Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona przez tę samą osobę raz na 10 lat.
Kto może skorzystać z takiej procedury? Są to:
- osoby fizyczne, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej,
- byli przedsiębiorcy,
- byli członkowie zarządu spółek kapitałowych,
- rolnicy, którzy nie prowadzą innej działalności niż rolna.
Warto wiedzieć, jakie są skutki upadłości konsumenckiej oraz jakie są zalety i wady jej ogłoszenia.
Upadłość konsumencka – konsekwencje
Konsekwencjami upadłości konsumenckiej jest przejęcie części majątku dłużnika przez syndyka, czyli osobę, która od tej chwili będzie nim zarządzać. Przejęte mogą zostać przede wszystkim nieruchomości, jeśli zadłużony je posiada, środki na koncie czy ruchomości, takie jak samochód czy sprzęty/urządzenia. Jest to z pewnością słaba strona upadłości konsumenckiej.
Syndyk nie może natomiast zająć rzeczy osobistych, które są niezbędne do życia. Zajęcie oznacza, że nie można dowolnie dysponować swoim majątkiem, na przykład sprzedać go czy przekazać członkowi rodziny.
Skutkiem upadłości konsumenckiej jest jednak przede wszystkim opracowanie planu spłaty zobowiązań lub częściowe umorzenie długów. Nie każda procedura kończy się całkowitym oddłużeniem – warto mieć tego świadomość. Zupełne umorzenie długu jest możliwe tylko, jeśli w trakcie postępowania upadłościowego zostanie wykazane, że dłużnik nie ma żadnego majątku, który może zostać spieniężony na poczet pokrycia zobowiązań.
Podsumowując – konsekwencją upadłości konsumenckiej jest to, że osoba zadłużona traci możliwość zarządzania swoim majątkiem, ale zyskuje szansę na uwolnienie się od długów.
Skutki upadłości konsumenckiej – zalety i wady
Jedną z najważniejszych kwestii, jakie warto rozważyć przed ogłoszeniem niewypłacalności, są zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej. Trzeba zdawać sobie z nich sprawę, aby podjąć decyzję z pełni świadomie.
Zalety upadłości konsumenckiej
Co daje upadłość konsumencka? Do korzyści można zaliczyć:
- możliwość wyjścia z długów i pozbycia się zobowiązań,
- zatrzymanie wszelkich toczących się postępowań sądowych wobec dłużnika,
- zatrzymanie egzekucji komorniczych,
- zaprzestanie naliczania dłużnikowi karnych odsetek od niespłaconego zadłużenia,
- możliwość skorzystania z upadłości konsumenckiej nawet wtedy, gdy doprowadziło się do niewypłacalności z własnej winy.
Korzyści to jednak nie wszystko. Warto również poznać słabe strony upadłości konsumenckiej.
Słabe strony upadłości konsumenckiej
Nie można jednak zapominać o wadach, z jakimi wiążą się skutki upadłości konsumenckiej. Są to przede wszystkim:
- utrata praw do własnego majątku,
- zajęcie części wynagrodzenia przez syndyka,
- spłacanie zobowiązań bez kontroli samego zadłużonego,
- niemożność zaciągania kredytów i pożyczek bez zgody sądu.
Jak widać, konsekwencje ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej są poważne. Trzeba sobie zdawać sprawę z wad i zalet, z jakimi wiąże się taka procedura.
Upadłość konsumencka – jak może pomóc prawnik?
Koszt upadłości konsumenckiej, którą ogłasza się samodzielnie, wynosi jedynie 30 zł. Jest to równowartość opłaty sądowej. Warto jednak mieć świadomość, że takie postępowanie wiąże się z licznymi formalnościami, których dopełnienie często jest trudne dla osoby niemającej przygotowania prawniczego. Dlatego wielu dłużników decyduje się na skorzystanie z usług doświadczonych prawników. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie?
Specjalista podczas procedury ogłaszania upadłości konsumenckiej wspiera klienta w wielu obszarach. Polega to przede wszystkim na:
- napisaniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
- pomocy w zgromadzeniu niezbędnych dokumentów (dotyczących kredytów, złego stanu zdrowia i innych kwestii potwierdzających trudną sytuację finansową),
- reprezentacji podczas rozprawy.
Oprócz tego prawnik służy również wsparciem merytorycznym, które może się przydać podczas skomplikowanej procedury.
***
W razie chęci ogłoszenia niewypłacalności lub dokładnego poznania skutków upadłości konsumenckiej w konkretnym przypadku warto postawić na kontakt z doświadczoną kancelarią prawną. Przeprowadzi ona dłużnika przez całe postępowanie. W ten sposób można zyskać pewność, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej odbędzie się skutecznie oraz zgodnie z przyjętymi zasadami.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...