Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić także wtedy, gdy nie ma się żadnego majątku. Jak wygląda taka procedura i w jaki sposób ubiegać się o upadłość konsumencką bez majątku?
Upadłość konsumencka – na czym polega?
Upadłość konsumencka (znana także pod nazwami: upadłość osoby fizycznej, bankructwo konsumenckie) jest postępowaniem sądowym, które ma na celu całkowite lub częściowe oddłużenie konsumenta. Przeprowadza się je po to, aby zaspokoić roszczenia wierzycieli z majątku dłużnika.
Co ważne, niewypłacalność osoby fizycznej jest czymś innym niż upadłość przedsiębiorstwa. Każdej z sytuacji dotyczą inne przepisy prawa, a postępowania w każdym z przypadków wiążą się z innymi zasadami.
Upadłość konsumencka, zgodnie ze swoją nazwą, dotyczy przede wszystkim konsumentów. Od 2020 roku mogą ją ogłosić również osoby prowadzące jednoosobową działalności gospodarczą. Aby z niej skorzystać, dłużnik musi udowodnić, że jego niewypłacalność trwa co najmniej od trzech miesięcy.
Z upadłości konsumenckiej bez majątku mogą skorzystać:
- osoby fizyczne nigdy nie prowadzące firmy,
- osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
- byli przedsiębiorcy,
- rolnicy utrzymujący się jedynie z gospodarki rolnej.
Istotną kwestią jest także to, że od roku 2020 osoba zadłużona nie ma obowiązku wykazać, że zadłużenie nie powstało w wyniku jej rażących zaniedbań, na przykład jest efektem zajmowania się hazardem. Obecnie sąd nie bada przesłanek, które doprowadziły do upadłości konsumenckiej osoby fizycznej.
Warto też przeczytać: Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej – jak przebiega?
Upadłość konsumencką osoby fizycznej zawsze ogłasza sąd. Pierwszym krokiem, aby skorzystać z tej procedury, jest złożenie wniosku oraz uiszczenie opłaty sądowej (obecnie wynosi ona 30 zł). W sporządzeniu wniosku może pomóc prawnik. Wówczas można uniknąć ryzyka, że pismo zostanie odrzucone, na przykład z powodu błędów formalnych.
Posiedzenie sądowe w sprawie ogłoszenia bankructwa konsumenckiego ma charakter niejawny. Oznacza to, że nie bierze w nim udziału również wnioskodawca. Bardzo ważne jest więc przygotowanie wyczerpującej i szczegółowej dokumentacji, która potwierdzi zasadność ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Na tym etapie również wskazane jest zasięgnięcie porady prawnika. Doradzi on, jak uargumentować swoją trudną sytuację. Podpowie także, jakie dokumenty mają największe znaczenie dla sądu (na przykład związane z kredytami, pożyczkami i innymi zobowiązaniami czy dokumentacja medyczna).
Upadłość konsumencka bez majątku – czy jest to możliwe?
Upadłość konsumencką osoby fizycznej można ogłosić również nie mając żadnego majątku. Wynika to bezpośrednio z przepisów regulujących warunki skorzystania z takiej procedury. Stawiają one stosunkowo niewielkie wymogi osobom, które uznały, że jedynym rozwiązaniem ich sytuacji jest ogłoszenie bankructwa konsumenckiego.
Głównym założeniem jest to, że dłużnik musi wykazać, że utracił zdolność do spłaty swojego zadłużenia. Nie ma natomiast mowy o tym, że jest on zobowiązany do wykazania posiadanego majątku. To oznacza, że upadłość konsumencką może ogłosić także osoba nieposiadającego żadnych zasobów, jak również źródła dochodu.
Co istotne, dotyczy to też osób, których długi wynikają z działalności gospodarczej, czyli byłych przedsiębiorców.
Upadłość konsumencka a brak majątku – jakie są warunki?
Ogłoszenie niewypłacalności osoby fizycznej wiąże się z przejęciem jej majątku przez syndyka, który zarządza nim tak, aby zaspokoić roszczenia wierzycieli. Co zatem w sytuacji, gdy dłużnik niczego nie posiada?
W takim przypadku koszty postępowania upadłościowego pokrywa skarb państwa. Osoba niewypłacalna zwraca je następnie ratalnie w ramach realizacji planu spłaty. Główną zasadą jest to, że koszty postępowania mają pierwszeństwo przed zaspokojeniem roszczeń wierzycieli.
Upadłość konsumencka bez majątku często jest przeprowadzana znacznie szybciej, niż wówczas, gdy dłużnik nim dysponuje. Wynika to z tego, że syndyk nie musi spieniężać żadnych zasobów. To może zajmować dużo czasu, szczególnie jeśli chodzi o nieruchomości.
Upadłość osoby fizycznej bez majątku – czy warto je ogłosić?
Upadłość konsumencka bez majątku to postępowanie, które rodzi poważne konsekwencje. Warto mieć ich świadomość przed złożeniem wniosku do sądu.
Niewypłacalność osoby fizycznej w tym przypadku nie wiąże się z możliwością spieniężenia jej zasobów przez syndyka. Zostaje natomiast stworzony plan spłaty długu, do którego osoba zadłużona musi się zastosować. To oznacza, że w pewien sposób traci ona kontrolę nad zarządzaniem swoimi finansami. Nie może ponadto zaciągać żadnych zobowiązań bez zgody sądu.
Do korzyści bez wątpienia trzeba zaliczyć natychmiastowe wstrzymanie postępowań sądowych, które toczą się w odniesieniu do dłużnika. Nie może być on poddawany egzekucji komorniczej oraz nie mogą być na niego nakładane karne odsetki za niespłacone zadłużenie.
Konsekwencją ogłoszenia upadłości konsumenckiej bez majątku jest zatem przekazanie kontroli nad swoimi finansami syndykowi w zamian za wstrzymanie roszczeń osób trzecich.
***
Osoby, które rozważają ogłoszenie bankructwa konsumenckiego, mogą skontaktować się z kancelarią prawną, która dokładnie wyjaśni, jak wygląda takie postępowanie. Pomoże także w jego trakcie. Dzięki temu można znacząco zwiększyć szanse, że procedura odbędzie się szybko, sprawnie, a przede wszystkim skutecznie.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...