Rozwód na pierwszej rozprawie – czy szybki rozwód jest możliwy?
Szybki rozwód jest możliwy – pod pewnymi warunkami. Choć od momentu złożenia pozwu rozwodowego do ogłoszenia rozwodu na pierwszej rozprawie i uprawomocnienia się tego orzeczenia może minąć kilka miesięcy, w polskich warunkach należy uznać, że jest to rozwód błyskawiczny. Jak wziąć taki szybki rozwód?
Aby szybko załatwić rozwód, małżonkowie muszą się wcześniej ze sobą porozumieć we wszystkich spornych kwestiach i prezentować przed sądem tożsame stanowiska. Nie daje to gwarancji na rozwód w trybie natychmiastowym, ale stwarza duże szanse na bezproblemowy, szybki rozwód.
Przeczytaj też: Jak się rozwieść szybko i bez komplikacji >>
Jak wziąć szybki rozwód w polskich warunkach prawnych
Sąd orzeka rozwód, jeśli stwierdza zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego (to jest nieistnienie więzi emocjonalnych, fizycznych i ekonomicznych między małżonkami) oraz jeżeli decyzja ta nie szkodzi dobru małoletnich dzieci z tego związku (jeżeli takowe są). Czy można dostać rozwód na pierwszej rozprawie? Tak, pod warunkiem całkowitej zgodności współmałżonków co do:
- zakończenia małżeństwa i zgodności małżonków co do winy w jego rozpadzie (brak orzekania o winie, wyłączna wina jednego z małżonków, wina obojga małżonków),
- ewentualnego podziału wspólnego majątku,
- kwestii miejsca zamieszkania dziecka (lub dzieci) po rozwodzie rodziców,
- alimentów,
- sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej.
Prezentowanie przez strony zgodnych stanowisk znacznie upraszcza i skraca postępowanie sądowe, które w takiej sytuacji może ograniczyć się jedynie do obowiązkowego przesłuchania powoda lub powódki i pozwanego lub pozwanej. Ten etap sprawy rozwodowej musi mieć miejsce.
Szybki rozwód za porozumieniem stron
Co do zasady, rozwód bez orzekania o winie trwa krócej niż rozwód z orzeczeniem o winie. Na pierwszej rozprawie łatwiej dostać szybki rozwód za porozumieniem stron, gdy w małżeństwie nie ma małoletnich dzieci, ale nawet jeśli są, nie jest to niemożliwe. W takich przypadkach zaleca się między innymi wcześniejsze wspólne opracowanie tak zwanego rodzicielskiego planu wychowawczego i przedstawienie go sądowi. To przekonujący argument w kwestii zgodności współmałżonków w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej, zasad utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez rodzica, z którym nie będzie ono mieszkać, a także wysokości alimentów, do których płacenia na rzecz dziecka (lub dzieci) zobowiązuje się jeden z rodziców.
Jak szybko załatwić rozwód, czyli czego nie robić, aby nie przedłużać sprawy
Szybki rozwód wymaga zgodności współmałżonków zachowanej w ciągu całego procesu rozwodowego. Jeśli którakolwiek ze stron w czasie postępowania zgłasza jakiekolwiek żądania czy zastrzeżenia, które nie były ustalone z drugą stroną, automatycznie wydłuża to sprawę. Sąd musi bowiem w takiej sytuacji podjąć dodatkowe czynności (powołać świadków, biegłych, poddać analizie określone okoliczności etc.).
Rozwód w trybie natychmiastowym jest nieosiągalny, gdy trzeba w trakcie sprawy rozwodowej ustalić na przykład, które z małżonków i w jakim trybie ma opuścić wspólne mieszkanie lub w jaki sposób mają oboje z niego korzystać po rozwodzie.
Postępowanie wydłuża się również, gdy podczas rozprawy okazuje się, że przedstawione sądowi ustalenia małżeńskie (w temacie podziału majątku, opieki nad dziećmi, alimentów) przestają być aktualne, bo przykładowo jedna ze stron chce je zmodyfikować. Tego nie warto robić, jeśli komuś zależy na szybkim rozwodzie za porozumieniem stron.
Kiedy rozwód na pierwszej rozprawie nie jest możliwy
Rozwód na pierwszej rozprawie nie jest możliwy w sytuacjach opisanych powyżej, gdy postępowanie rozciąga się w czasie z powodu braku zgodności stanowisk małżonków, jak również wtedy, gdy powództwo zostaje w ogóle oddalone przez sąd. Dzieje się tak między innymi w tych przypadkach, w których sąd uznaje, że na skutek orzeczenia rozwodu może ucierpieć dobro małoletnich dzieci z danego związku albo rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.
Dowiedz się więcej o prawie rozwodowym >>
***
Jeśli zależy Ci na szybkim rozwodzie i masz nadzieję zakończyć małżeństwo już na pierwszej rozprawie, umów się z nami na konsultację – ustalimy, co można w tej sprawie zrobić.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...