Podział majątku a kredyt – jak to przeprowadzić?
Rozwód małżonków – o ile nie podpisali oni przed zawarciem tego związku intercyzy, czyli umowy rozdzielającej ich majątki – niesie ze sobą konsekwencję w postaci konieczności podziału majątku. Mieszkanie na kredyt, samochód, inne nieruchomości, sprzęty domowe – wszystko to musi zostać uwzględnione przy rozstaniu. Z podziału wyłączony jest z kolei majątek, który każdy z małżonków nabył jeszcze przed zawarciem małżeństwa – taka sytuacja zdarza się jednak rzadko, bowiem najczęściej zakup mieszkania czy budowa domu podejmowane są już przez męża i żonę. Jak w praktyce wygląda podział majątku wspólnego małżonków, jeśli ich lokum zakupione zostało na kredyt? Kto musi zdecydować się na spłatę mieszkania po rozwodzie? O tych i o innych aspektach podziału majątku piszemy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!
Podział majątku a kredyt hipoteczny
Rozmowy o podziale mieszkania po rozwodzie, które zostało zakupione na kredyt, warto rozpocząć od rozwiania wątpliwości dotyczących podziału samego kredytu. Wiele osób nadal sądzi bowiem, że kredyt – podobnie jak pozostałe składniki majątku – zostanie przez sąd podzielony między męża i żonę. Tak się jednak nie dzieje – podczas faktycznego podziału majątku sąd bierze bowiem pod uwagę wyłącznie wartość mieszkania i to ją – niepomniejszoną o wartość kredytu hipotecznego – dzieli między małżonków.
W tej kwestii osoby przystępujące do rozwodu mogą być pewne, co do sposobu rozwiązania tego typu sprawy, bowiem obecnie sądy opierają swoje orzecznictwo na wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2019 roku. Co to oznacza w praktyce? Sąd bierze pod uwagę przy podziale majątku wartość rynkową nieruchomości zabezpieczonej hipoteką z pominięciem wartości kredytu hipotecznego, udzielonego na zakup tej nieruchomości. Jeśli więc zapadnie decyzja o tym, aby przyznać obojgu małżonkom równe prawa do dysponowania domem lub mieszkaniem, to… który z nich będzie spłacał kredyt po rozwodzie?
Spłata mieszkania po podziale majątku
To, w jaki sposób małżonkowie ustalą spłatę kredytu, zależy wyłącznie od ich ustaleń z bankiem. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tak naprawdę obciążenie dalszym kredytowaniem jednego z małżonków (z przeniesieniem na niego praw własności co do nieruchomości). Należy jednak przy tym zaznaczyć, że bank najprawdopodobniej od nowa będzie badał zdolność kredytową tej osoby, która zdecyduje się podejść do spłaty kredytu samodzielnie. Niestety, może się okazać, że z jej zarobkami i wydatkami nie będzie ona dla banku wiarygodnym klientem – wówczas pozostaje opcja obejmująca dodanie kolejnej osoby do kredytu, powiększającej swoimi zarobkami i majątkiem zdolność kredytową – tak naprawdę może to być ktoś z rodziny – rodzeństwo lub rodzice.
Inna, rzadziej wykorzystywana ścieżka, to decyzja małżonków o wspólnym spłaceniu kredytu, a następnie – na drodze roszczenia regresywnego – spłata kosztów poniesionych po rozwodzie przez jednego z małżonków, który nie będzie miał praw do nieruchomości.
Kredyt a rozwód i podział majątku – co jeszcze można zrobić przed rozstaniem?
Podziału majątku można dokonać jeszcze przed rozwodem – osoby zainteresowane tą kwestią dowiedzą się więcej z naszego artykułu „Podział majątku – po rozwodzie czy przed?” oraz z informacji zawartych w zakładce dotyczącej prawa rodzinnego. Jeśli jednak parze nie zależy na szybkim rozwodzie i na podziale majątku przed sądem, a dodatkowo małżonkowie mogą sobie pozwolić na odłożenie wyznaczenia terminu rozprawy rozwodowej w czasie, to istnieje jeszcze jedno, polubowne wyjście. Sprawdzi się ono przede wszystkim u osób, które mogą zamieszkać w innym miejscu, niż nieruchomość, o którą będzie się toczył potencjalny spór. O co chodzi? Małżonkowie mogą zdecydować się na sprzedaż nieruchomości jeszcze przed rozwodem – wówczas pieniądze, jakie uzyskają w tej transakcji, wejdą w skład majątku wspólnego (oczywiście po spłacie kredytu hipotecznego) i będą dzielone zgodnie z roszczeniami.
Sytuacja opisana powyżej może służyć polubownemu rozstaniu i rozwiązaniu kwestii wspólnego majątku – nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeśli szukasz profesjonalistów, którzy pomogą ci przejść przez rozwód i podział majątku, skontaktuj się z kancelarią Acta Vera, specjalizującą się w sprawach z dziedziny prawa rodzinnego.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...