Odpowiedź na pozew rozwodowy – jak napisać i czy w ogóle trzeba to zrobić?
Odpowiedź na pismo rozwodowe jest dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem – nie tylko ze względu na kwestie formalne, ale często również z uwagi na czynniki emocjonalne. Czy na pozew rozwodowy trzeba odpowiedzieć? Jak napisać odpowiedź na pozew o rozwód bez orzekania o winie i w jaki sposób odpowiedzieć na pozew z jej orzekaniem? Czy ustosunkowanie się do odpowiedzi na pozew rozwodowy jest konieczne i czym skutkuje brak odpowiedzi na pozew rozwodowy – bez orzekania o winie lub z orzekaniem? Podpowiadamy.
Odpowiedź na pozew o rozwód – kiedy trzeba jej udzielić?
Wiele osób zastanawia się, czy trzeba odpowiedzieć na pozew rozwodowy. Obecnie jest to wymagane – w 2019 roku, wraz ze zmianami w Kodeksie postępowania cywilnego, zmieniły się przepisy dotyczące omawianej kwestii. Od tamtej pory odpowiedź na pozew o rozwód jest obowiązkowa. Niewniesienie odpowiedzi na pozew w określonym terminie lub jej zupełne nieudzielenie ma poważne konsekwencje. Dotyczą one zwłaszcza tych osób, które chcą rozwieść się z orzeczeniem o winie.
Brak odpowiedzi na pozew o rozwód – konsekwencje
Czym skutkuje brak odpowiedzi na pozew rozwodowy? Przede wszystkim pozwany lub pozwana tracą możliwość do ustosunkowania się do treści zawartej w pozwie na piśmie. Nie chodzi tu jedynie o przedstawienie swojej racji – dodatkowo sąd może oddalić z tego powodu wyjaśnienia pozwanego lub pozwanej. W takiej sytuacji konieczne będzie udowodnienie, że niedopełnienie obowiązku odpowiedzi na pozew rozwodowy nie powstało z winy osoby pozwanej (a miały na to wpływ inne okoliczności). Inną drogą jest dowiedzenie, że przedstawienie wniosków i roszczeń pozwanej czy pozwanego nie spowoduje wydłużenia całego procesu.
Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy – wymogi formalne
Odpowiedź na pozew rozwodowy powinna spełniać wymogi formalne stawiane przed pismem procesowym, dlatego musi zawierać konkretne elementy. Wśród nich wyróżnić można sygnaturę akt sprawy i oznaczenie sądu (dane te znajdują się w otrzymanym przez pozwanego lub pozwaną pozwie), a oprócz tego: oznaczenie rodzaju pisma (czyli odpowiedź na pozew rozwodowy), oznaczenie stron sporu – zarówno powoda/powódkę, jak i osobę pozwaną, podpisy osoby sporządzającej odpowiedź, listę załączników oraz treść oświadczenia (a w razie konieczności – treść wniosku), wraz z dowodami na poparcie tegoż oświadczenia (lub argumentami na poparcie wniosku).
Odpowiedź na pozew rozwodowy – termin, koszt, dostarczenie do sądu
Ile czasu na odpowiedź na pozew rozwodowy ma osoba pozwana? Termin odpowiedzi na pozew rozwodowy wynosi 14 dni kalendarzowych (a nie dni roboczych). Warto wiedzieć o tym, że samo złożenie odpowiedzi nic nie kosztuje (oprócz uiszczenia opłaty za przesyłkę) – o cenie za odpowiedź na pozew rozwodowy mowa jest wtedy, gdy osoba pozwana korzysta z usług adwokata (koszty takiej usługi to zwykle kilkaset złotych). Odpowiedź można złożyć osobiście lub nadać do sądu, korzystając z usług polskiego operatora pocztowego. Warto pamiętać, że pism procesowych nie można wysyłać kurierem.
Odpowiedź na pozew rozwodowy bez orzekania o winie
Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy bez orzekania o winie? Takie pismo – w przypadku zgody obu stron – powinno po prostu zawierać zgodę na żądania powoda lub powódki. Odpowiedź na pozew rozwodowy bez orzekania o winie dodatkowo musi być ustosunkowaniem się strony do pozostałych roszczeń – na przykład co do podziału majątku, władzy rodzicielskiej i innych wniosków, a także do opisu sytuacji małżeńskiej przedstawionej przez powoda lub powódkę.
Jak odpowiedzieć na pozew rozwodowy z orzekaniem o winie?
Jak odpowiedzieć na pozew o rozwód z orzekaniem o winie? W tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Oprócz wymienionych w poprzednim akapicie elementów, odpowiedź na pozew rozwodowy z orzekaniem o winie może zawierać wnioski pozwanego lub pozwanej, własny opis sytuacji małżeńskiej, ustosunkowanie się do argumentów i dowodów przedstawionych przez stronę przeciwną oraz zakomunikowanie chęci przedstawienia własnych dowodów. Ponadto osoba pozwana może nie zgodzić się na rozwód w trybie orzekania o winie – wówczas proponuje inne rozwiązanie lub w ogóle nie udziela zgody na rozwód, co musi być potwierdzone na piśmie.
Odpowiedź na pozew rozwodowy – brak zgody na rozwód. Co zrobić w takiej sytuacji?
Odpowiedź pozwanego na pozew o rozwód jest szczególnie ważna w kontekście zgody na formalne rozstanie. Nie zawsze bowiem pozwany bądź pozwana będą chcieli to zrobić lub zgodzić się na warunki zaproponowane przez powoda czy powódkę. W takiej sytuacji osoba pozwana może w swojej odpowiedzi:
– nie zgodzić się na rozwód, a jednocześnie zażądać oddalenia powództwa rozwodowego;
– udzielić zgody na rozwód, ale na innych niż proponowane przez powoda lub powódkę warunkach;
– zażądać separacji zamiast rozwodu.
Każde z tych roszczeń sąd będzie musiał rozpatrzyć i skonfrontować je z obiema stronami sporu. Jeśli dojdzie już do spotkania w sądzie, warto wiedzieć, co mówić na rozprawie rozwodowej – z orzekaniem o winie i bez orzekania, o czym więcej jest w innych artykułach na blogu ActaVera.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...