Komu i kiedy przysługują alimenty natychmiastowe?
Alimenty natychmiastowe są rozwiązaniem prawnym, o którym zaczęto mówić już w 2019 roku. Ich celem jest ułatwienie uzyskania świadczenia alimentacyjnego, którego otrzymanie obecnie obwarowane jest nie tylko wieloma przepisami i wymogami, ale dodatkowo zabiera w niektórych przypadkach naprawdę dużo czasu. To z kolei opóźnia możliwość wydatkowania pieniędzy na dziecko, powodując ewentualne braki lub nawet niedostatek. Alimenty natychmiastowe miałyby zapewnić więc nie tylko pewność, co do uzyskania stosownych kwot od rodzica, przy którym dziecko nie pozostaje, ale również szybkie rozwiązanie kwestii finansowania jego wychowania. Jak i gdzie będzie można złożyć pozew o alimenty natychmiastowe? Kiedy zmiana ta wejdzie w życie? W jakiej wysokości może być wypłacane świadczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Czym są alimenty natychmiastowe?
Alimenty natychmiastowe są świadczeniem mającym na celu przyspieszenie uzyskania środków finansowych przeznaczonych na wychowanie dziecka. Ich głównym założeniem jest to, że wniosek ma być rozpatrzony w terminie 14 dni (chyba że wymaga korekty – wówczas termin ten rozpoczyna bieg od daty złożenia poprawek). Obecnie sam termin wydania postanowienia o przyznaniu świadczenia, a dodatkowo jego realizacja przez osobę zobowiązaną do wypłacania alimentów, mogą być przyczyną dużych trudności. Co prawda istnieją instrumenty prawne mogące pomóc komuś znajdującemu się w trudnej sytuacji finansowej, jednak kwestia alimentów natychmiastowych wydaje się być dobrym narzędziem do zapewnienia rodzinie środków do życia i wychowania dziecka. Dodatkowo sama procedura wnoszenia wniosku o alimenty natychmiastowe ma być szybsza i łatwiejsza, niż miało to miejsce do tej pory w przypadku „zwykłych” alimentów.
Alimenty natychmiastowe – wniosek o świadczenie. Czym będzie się różnił od standardowego?
Wniosek o alimenty natychmiastowe będzie możliwy do złożenia online – przez internet, na stronach właściwego ministerstwa (najprawdopodobniej będzie to ministerstwo odpowiadające za projekt, a więc Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej). Oprócz tego pismo ma być skonstruowane w taki sposób, by osoba je składająca nie musiała korzystać ze wsparcia prawników czy urzędników – w domyśle ma więc zrobić to samodzielnie.
Zmieni się również objętość wniosku – do tej pory musiały być do niego dołączone różne dokumenty (także te poświadczające potrzeby finansowe rodziny, jak choćby paski wypłat, umowy o pracę i inne). W ramach wniosku o alimenty natychmiastowe najprawdopodobniej będzie konieczne dołączenie jedynie aktu urodzenia dziecka, a także podstawowych informacji o wnioskodawcy (lub o jego przedstawicielu ustawowym).
Przeczytaj też: Alimenty wstecz – jak odzyskać zaległe alimenty
Alimenty natychmiastowe – kwota. Ile wynosi wysokość świadczenia?
Do tej pory wysokość alimentów była wyznaczana indywidualnie dla każdego rozpatrywanego przypadku. Musiała ona zapewniać dziecku podobny status materialny, jak w sytuacji, gdy jego rodzice byli razem – w praktyce oznaczało to, że możliwości finansowe rodziny nie mogły pogorszyć się po rozwodzie rodziców. Dodatkowo sąd brał pod uwagę potencjał zarobkowy ojca i matki oraz majątek zgromadzony przez nich do tej pory.
Alimenty natychmiastowe będą jednak obliczane inaczej – według konkretnych kryteriów. W praktyce ich wysokość ma być stała, przy czym jednocześnie będzie zmniejszać się na każde dziecko – tym bardziej, im więcej dzieci jest w rodzinie:
- dla pierwszego dziecka ich wysokość ma wynosić 21% wysokości pensji minimalnej;
- dla dwójki dzieci (czyli dla każdego z nich osobno) – po 19% pensji minimalnej;
- dla trójki dzieci – 17% pensji minimalnej;
- dla czwórki – 15%, a dla piątki lub większej liczby dzieci – 13% pensji minimalnej.
Co prawda, wartość pensji minimalnej systematycznie wzrasta (a wysokość alimentów natychmiastowych ma być waloryzowana zgodnie z jej wzrostem), jednak specjaliści zwracają uwagę na konieczność uwzględnienia w jej wyliczaniu zarówno podnoszących się kosztów życia (a tym samym również utrzymania dziecka), jak i rosnącej inflacji – na razie twórcy projektu nie odnieśli się jednak do tych aspektów.
Może Cię zainteresować: Niealimentacja – uporczywe uchylanie się od alimentów – co zrobić
Alimenty natychmiastowe – od kiedy zmiana wchodzi w życie?
Niestety, na moment redagowania tego artykułu (to jest lipiec 2022 roku) nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy o alimentach natychmiastowych wejdą w życie. Na początku 2022 roku mówiło się o procedowaniu tej ustawy w trzecim lub czwartym kwartale roku, jednak obecnie nie jest to informacja pewna. Warto mimo wszystko zapoznać się z tym projektem, ponieważ w momencie wprowadzenia może on zainteresować wiele osób stojących przed decyzją o złożeniu wniosku o alimenty – na starych zasadach lub wniosku o alimenty natychmiastowe.
***
Jeśli obecnie zastanawiasz się nad złożeniem takiego wniosku lub masz problem z uzyskaniem zasądzonych alimentów i potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszymi specjalistami poprzez formularz dostępny w zakładce Porady prawne.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...