Jakie zmiany w prawie rozwodowym w 2022 roku?
Od kilku miesięcy w mediach pojawiają się informacje o planowanych zmianach w prawie rozwodowym. Ministerstwo Sprawiedliwości motywuje je przede wszystkim dobrem małoletnich dzieci, przeciwnicy zaś wskazują na zagrożenia w postaci utrudnienia rozwodów, jak i znacznego wydłużenia procedur. Jak jest w rzeczywistości? Czy mediacje rozwodowe będą koniecznością do formalnego stwierdzenia rozpadu związku? Na czym konkretnie mają polegać zmiany w rozwodach w 2022 roku i czy obejmą one wszystkie rozwodzące się małżeństwa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej – zapraszamy do lektury!
Zmiany rozwodowe dla dobra dzieci?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, zmiany w polskim prawie rozwodowym argumentowane są przez Resort Sprawiedliwości dobrem małoletnich dzieci zrodzonych ze związku małżeńskiego. Na czym dokładnie ochrona dzieci miałaby polegać? Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości uważają, że rozwód rodziców jest dla małoletnich doświadczeniem negatywnym (co przekłada się również na relacje w całej rodzinie). Aby przekonać więc rodziców do pozostania w małżeństwie, planowano wprowadzić przepisy nakazujące rodzinie uczestnictwo w tak zwanym rodzinnym postępowaniu informacyjnym, realizowanym jeszcze przed samym rozwodem i dającym szansę na ewentualne wycofanie się z decyzji o rozstaniu. Dodatkowo, w przypadku rodzin z małoletnimi dziećmi, sąd miałby obowiązek zaproponowania takiej rodzinie uczestnictwa w bezpłatnym spotkaniu mediacyjnym.
Kontrowersje związane ze zmianą procedur rozwodowych w 2022 roku
Takie plany co do zmian w prawie rozwodowym zaalarmowały nie tylko samych zainteresowanych – a więc rodziny przygotowujące się do rozwodu – ale również środowiska adwokackie oraz psychologów i psychiatrów.
Najważniejszą kontrowersją, jaką generuje ten projekt, jest znaczące wydłużenie rozwodów – przynajmniej o miesiąc trwania postępowania informacyjnego, co pociąga za sobą również zwiększenie kosztów tych procedur.
Oprócz tego wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, że małoletnie dzieci, de facto zmuszone do uczestnictwa w postępowaniu czy mediacjach, a jednocześnie doświadczające na przykład przemocy w rodzinie, nie odczują pozytywnego wpływu próby „ratowania” związku. Taka sytuacja dotyczy też osób zdradzonych, które niekoniecznie wyrażają chęć pojednania z partnerem/partnerką, a na rozwód decydują się właśnie z tej konkretnej przyczyny.
Więcej na temat rozwodu w cieniu zdrady znajdziesz w jednym z naszych poprzednich artykułów: Zdrada małżeńska i jej prawne konsekwencje
Z powyższych względów przedstawiciele różnych zawodów i społeczności rekomendowali Resortowi Sprawiedliwości weryfikację projektu oraz wprowadzenie konkretnych modyfikacji, które mogą niwelować ryzyko związane z wydłużeniem procedur i ich negatywnym oddziaływaniem na dzieci rozwodzących się rodziców.
Mediacje rozwodowe w trakcie, a nie przed rozwodem, czyli istotna zmiana projektu
W związku z głosami pojawiającymi się ze strony różnych środowisk, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości postanowili zmienić swój projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Podstawową modyfikacją jest przesunięcie kierowania małżonków i ich rodziny na postępowanie informacyjne już po złożeniu wniosku o rozwód, a nie przed, tak jak było to zaproponowane w pierwotnej wersji projektu.
Oznacza to, że postępowanie informacyjne i mediacyjne nie będzie miało charakteru perswazyjnego i nie będzie też wydłużać postępowania rozwodowego, które może toczyć się równolegle. Na konkretne zapisy tych zmian przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać (stan na kwiecień 2022). Dopiero po ich weryfikacji będzie można dokonać oceny, czy faktycznie zagrożenie wydłużeniem procedur zostanie zniwelowane.
***
Jeśli zastanawiasz się nad rozwodem i nie wiesz, jak się do niego przygotować lub obawiasz się konkretnych zmian w prawie rozwodowym, jakie mają wejść w życie w 2022 roku, to zachęcamy do skorzystania ze wsparcia naszych adwokatów, którzy specjalizują się w prawie rodzinnym i sprawach rozwodowych. W zakładce Porady prawne znajduje się wygodny formularz umożliwiający przedstawienie szczegółów problemu. Zapraszamy do kontaktu!
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...