Jak się rozwieść – szybko i bez komplikacji
Ci, którzy właśnie podjęli ostateczną decyzję o rozstaniu – zwłaszcza po burzliwym związku – zastanawiają się teraz, jak szybko dostać rozwód. Istnieje kilka sposobów na to, by przyspieszyć tę procedurę, czy może raczej ograniczyć czasowo niektóre z jej etapów. Należy jednak pamiętać że to, jak można się szybko rozwieść, zależy również od dobrej woli obojga partnerów oraz od ich determinacji w dopełnianiu wszelkich formalności.
Szybki rozwód zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest to skrupulatne i dokładne dopełnienie wszelkich formalności (w tym złożenie poprawnego pozwu o rozwód, załączenie odpowiednich dokumentów), a także porozumienie się z partnerem w kwestii kluczowych decyzji wpływających na życie każdej ze stron po ustaniu stosunku małżeńskiego. Dobrze, aby osobom, które chcą rozstać się z partnerem bądź partnerką, ale nie wiedzą, jak szybko dostać rozwód, już od początku załatwiania formalności towarzyszył adwokat – dzięki jego wiedzy, doświadczeniu oraz wsparciu dokumenty z pewnością zostaną wypełnione poprawnie, a powód lub powódka będzie mieć wówczas pewność, że wniosek nie będzie cofnięty do uzupełnienia i rozprawa przebiegnie szybko oraz bez niespodzianek.
Jak załatwić rozwód – zadbaj o komplet dokumentów
Czy istnieją jeszcze inne sposoby na to, jak wziąć rozwód szybko i bez komplikacji? Oprócz prawidłowo wypełnionego pozwu rozwodowego z kompletem niezbędnych załączników, sposobem na przyspieszenie formalności jest uiszczenie opłaty sądowej jeszcze przed złożeniem pozwu. W przeciwnym wypadku sąd wysyła do powoda bądź powódki wezwanie do zapłaty, co znacząco wydłuża cały proces pod względem formalnym.
Kolejnym krokiem pozwalającym na szybki rozwód jest rezygnacja ze składania wniosku o zwolnienie z opłaty sądowej. Ta możliwość z pewnością jest przydatna dla powódek i powodów będących w złej sytuacji finansowej, ale dla osób, które zastanawiają się, jak wziąć rozwód szybko i bez komplikacji – niekoniecznie. Wniosek taki składa się bowiem wraz z dokumentami potwierdzającymi sytuację finansową, w których trzeba wykazać m.in. dochody, składniki majątku i inne aspekty pozwalające sądowi orzec, czy zwolnienie powoda lub powódki z opłaty jest rzeczywiście zasadne. Taki proces może potrwać wiele dni, czasem nawet tygodni, co wydłuża całą procedurę rozwodową.
Jak uzyskać rozwód podczas pierwszej rozprawy – dogadaj się z partnerem
Jak załatwić szybko orzeczenie o rozwodzie? Na samym początku powinno się zwrócić do… partnera. Wiele osób wciąż nie wie, że szybki rozwód otrzymują zazwyczaj te pary, które decydują się na rozejście bez orzekania o winie. Sędzia na rozprawie musi wtedy jedynie upewnić się co do tego, czy strony rzeczywiście chcą dobrowolnie się rozwieść. W innym przypadku (czyli w momencie wnioskowania o uznanie winy jednego bądź obojga małżonków za całkowity rozkład pożycia małżeńskiego), sąd musi zbadać przedstawione mu dowody (bilingi, treść wiadomości telefonicznych i elektronicznych, zdjęcia, filmy), a także – w razie wątpliwości – przesłuchać ewentualnie świadków. To sprawia, że szybki rozwód jest niemożliwy – potrzeba kilku rozpraw, by sędzia mógł sprawiedliwie wyważyć racje obu stron.
Jak się rozwieść szybko, gdy w grę wchodzi podział majątku lub ustanowienie opieki nad małoletnimi dziećmi? W takim przypadku również warto porozmawiać o tych kwestiach z partnerem przed rozprawą. Jeśli pomiędzy rodzicami dojdzie do porozumienia, co do opieki nad dziećmi, wystarczy, że osoby ubiegające się o rozwód opiszą swoje zgodne roszczenia w pozwie, a później potwierdzą je tylko przed sądem.
A co z majątkiem? Jeśli nastąpiło porozumienie z partnerem – podobnie jak w przypadku kwestii opieki nad dziećmi oraz zgodności co do orzekania o winie – para może udać się do notariusza, który – za obopólną zgodą małżonków – sporządzi odpowiedni dokument. Na jego podstawie strony będą dysponować majątkiem po rozwodzie. Jeśli jednak porozumienie co do podziału składników majątku między małżonkami nie zostało osiągnięte, warto skorzystać z usług doświadczonego adwokata. Dzięki jego rozległej wiedzy cała sprawa przebiegnie szybciej, a roszczenia danej strony będą miały znacznie większe szanse na ich realizację w całości.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...