Jak napisać pozew rozwodowy i dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata?
Podjęcie decyzji o rozwodzie zawsze przysparza wielu wątpliwości. Kiedy jedno z małżonków postanowi jednak o rozstaniu, ma przed sobą wiele formalności do załatwienia – od złożenia pozwu o rozwód, poprzez skompletowanie niezbędnej dokumentacji, aż po najtrudniejsze pod względem emocjonalnym sprawy rozwodowe w sądzie. Aby przyspieszyć ten proces, a jednocześnie zminimalizować stres związany ze wszystkimi procedurami, warto wiedzieć jak napisać pozew o rozwód.
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że nieco inaczej będzie wyglądał pozew o rozwód z orzeczeniem o winie (jednego bądź obojga małżonków), a inaczej – bez orzekania o winie. W każdym z tych przypadków niezbędne jest jednak udowodnienie podstawowej przesłanki do zasądzenia rozwodu, a mianowicie – stwierdzenie całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Dodatkowo sąd musi również stwierdzić, że w przypadku rozstania małżonków nie ucierpi dobro małoletnich dzieci (jeśli para takowe posiada) – w innym przypadku powód bądź powódka mogą nie otrzymać orzeczenia o rozwodzie.
Dla przyspieszenia całej procedury niezbędnym jest wyeliminowanie wątpliwości, co do wspomnianego wcześniej rozkładu pożycia i – w razie konieczności orzekania o winie – wyeliminowanie wątpliwości, co do faktu zawinienia współmałżonka. Można to osiągnąć dzięki wiedzy i świadomości na temat tego, jak napisać pozew rozwodowy – z tego względu już na tym etapie warto udać się po poradę do profesjonalnej i doświadczonej kancelarii adwokackiej. Niezależnie od tego, jaki będzie koszt napisania pozwu rozwodowego, nie warto rezygnować z pomocy adwokata – może okazać się, że w ten sposób zaoszczędzi się zarówno czas, jak i… pieniądze właśnie.
To może cię zainteresować: Ile trwa rozwód?
Jak napisać pozew rozwodowy?
To, jak napisać pozew o rozwód, zależy przede wszystkim od tego, czy powód bądź powódka chcą uzyskać rozwód bez orzeczenia o winie, czy może z chce jednak wskazać na winę swojego małżonka. W pierwszym przypadku można złożyć pozew rozwodowy za porozumieniem stron, który – co do zasady – przy zgodności małżonków co do chęci rozstania w wyniku rozkładu pożycia, skutkuje najczęściej przeprowadzeniem tylko jednej rozprawy i uzyskaniem szybkiego wyroku. W momencie jednak, gdy powód lub powódka składają pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, cała procedura będzie trwała znacznie dłużej. Jak napisać więc pozew rozwodowy? Musi on zawierać takie informacje, jak:
- dane osobowe powoda oraz pozwanego;
- datę zawarcia związku małżeńskiego;
- roszczenia osoby wnoszącej wniosek – przykładowo roszczenia o zasądzenie alimentów czy ustalenie władzy rodzicielskiej w przypadku, gdy para posiada dzieci;
- uzasadnienie wniesienia pozwu, obejmujące wszystkie istotne dla sprawy szczegóły (dane o sytuacji finansowej pary, dokumenty poświadczające opisywane okoliczności, informacje dotyczące relacji między małżonkami, wskazanie przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego itd.).
Aby sąd nie miał wątpliwości co do uzasadnienia pozwu o rozwód, warto już na tym etapie zgromadzić dowody na winę małżonka (jeśli powód bądź powódka wysuwa roszczenie co do jej ustalenia). Wśród nich mogą znaleźć się zdjęcia, rachunki, kopie wiadomości elektronicznych, umowy, słowem – wszystko to, co pozwoli sądowi bezsprzecznie stwierdzić słuszność wysuwanych przez stronę roszczeń. Im lepiej zostanie udokumentowana wina jednego z małżonków, tym mniejsze wątpliwości będzie miał sąd przy sporządzaniu wyroku.
Jak złożyć pozew rozwodowy?
Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie okręgowym właściwym dla ostatniego, wspólnego miejsca zamieszkania obu małżonków. W przypadku, gdy adres ten jest już nieaktualny, pozew musi być złożony w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego. Dopiero wówczas, gdy miejsce to nie jest znane dla powoda czy powódki, można złożyć pozew w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby składającej pozew.
Pozew o rozwód składa się w wydziale cywilnym sądu na piśmie, a można dostarczyć go zarówno osobiście, jak i pocztą. Koniecznym jest również uiszczenie opłaty sądowej w wysokości 600 zł (osobiście – w kasie sądu lub przelewem na wskazane przez sąd konto). Potwierdzenie zapłaty należy dołączyć do składanego pozwu. Warto pamiętać o tym, że osobom o złym statusie materialnym przysługuje prawo do ubiegania się o zwolnienie z tej opłaty.
Potrzebujesz wsparcia doświadczonego w sprawach rozwodowych adwokata?
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...