Świadek w sprawie rozwodowej – co warto wiedzieć
Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej? O co świadek może być pytany na sali sądowej? Kiedy można odmówić zeznań? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z kwestią świadków w sprawach o rozwód znajdziesz poniżej.
Powołanie świadka w sprawie rozwodowej
Co do zasady, sprawa rozwodowa w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, gdy w związku nie ma małoletnich dzieci, może odbyć się bez udziału świadków.
Jeżeli natomiast rozwód ma być orzeczony ze wskazaniem winy i/lub rozwodząca się para ma niepełnoletnie dzieci lub dziecko, powołanie świadka w sprawie o rozwód jest w zasadzie konieczne.
Świadka w sprawie rozwodowej powołuje się na konkretną okoliczność – najczęściej w celu uzyskania z przesłuchania świadka dowodów winy jednej ze stron i ewentualnie dla zaznajomienia sądu z sytuacją opiekuńczo-wychowawczą wspólnego dziecka rozwodzących się małżonków. Wniosek o przesłuchanie świadka w sprawie rozwodowej zawarty jest zazwyczaj już w pozwie.
Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej, a kto nie?
Świadkowie w sprawie o rozwód powinny być osobami pełnoletnimi i niekaranymi za składanie fałszywych zeznań. Może to być zarówno ktoś z rodziny, jak i znajomi, przyjaciele, współpracownicy czy sąsiedzi. Dobrze, aby byli to ludzie wiarygodni, wzbudzający zaufanie, potrafiący się dobrze wysławiać, odporni na stres no i – przede wszystkim – mający istotną wiedzę na temat rozwodzących się małżonków i ich pożycia. Wiedza ta może być pozyskana z własnych obserwacji lub na przykład tylko z rozmów ze stronami.
Świadkiem w sprawie rozwodowej nie może zostać:
- osoba chora psychicznie,
- ktoś, kogo wiąże tajemnica (państwowa, lekarska lub inna),
- osoba małoletnia (czyli dziecko w wieku poniżej 13 lat),
- zstępny (to jest syn lub córka albo wnuk czy wnuczka) powoda/powódki lub pozwanego/pozwanej przed ukończeniem 17 roku życia.
Kochanka/kochanek jako świadek w sprawie rozwodowej
To – wbrew pozorom – dość częsta sytuacja. Strona starająca się udowodnić winę chętnie powołuje na świadka w sprawie o rozwód kochanka (kochankę) strony przeciwnej, aby na przykład wykazać zdradę żony lub męża. Poza wyjątkami, o których mowa poniżej, wezwane przez sąd osoby nie mogą odmówić zeznań. Jeśli wezwani świadkowie bez uzasadnionej przyczyny nie stawią się na rozprawie, zostaną ukarani finansowo. Uporczywe niestawianie się na sprawę może skutkować poważniejszymi konsekwencjami – nawet aresztem.
Psycholog jako świadek w sprawie rozwodowej
Wiele osób zastanawia się, czy można powołać na świadka w sprawie o rozwód psychologa – na przykład mediatora małżeńskiego wyznaczonego przez sąd dla rozwodzącej się pary czy specjalistę terapii par, do którego uczęszczali małżonkowie. Co do zasady, nie można – osoby takie są związane tajemnicą służbową. Mogą zeznawać tylko w przypadku, gdyby zostały z tej tajemnicy zwolnione przez obie strony postępowania.
Przykładowe pytania do świadka w sprawie rozwodowej z orzekaniem o winie
Pytania do świadka na sprawie rozwodowej z orzekaniem o winie zawsze zależą od konkretnej sytuacji i odnoszą się do indywidualnych przypadków, ale wszystkie dążą do tego, aby ustalić, kto jest winny rozpadowi pożycia małżeńskiego. Jeśli świadek zeznaje na przykład na okoliczność zdrady jednego z małżonków, może być pytany o szczegóły i różne intymne sprawy. Jeżeli natomiast przesłuchiwany jest na okoliczność przedstawienia sytuacji rodzinnej dzieci rozwodzącej się pary, sąd może pytać o warunki mieszkaniowe, relacje rodziców z dzieckiem (lub dziećmi), częstotliwość kontaktów, sprawowanie opieki etc.
Zobacz też: Co mówić na sprawie rozwodowej z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie >>
Czy świadek może odmówić zeznań w sprawie rozwodowej
Świadek w sprawie rozwodowej ma swoje prawa. Dotyczy to szczególnie członków najbliższej rodziny obu stron postępowania. Rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, rodzeństwo, osoby przysposobione, a także spowinowacone z powodem/powódką i pozwanym/pozwaną mogą odmówić składania zeznań, a jeśli zeznają, mają prawo uchylić się od udzielenia odpowiedzi na niektóre pytania.
Temat poruszany w niniejszym artykule można dodatkowo zgłębić, sięgając do Kodeksu postępowania cywilnego lub konsultując się z kancelarią Acta Vera. Zastanawiasz się nad doborem świadków na swoją sprawę rozwodową? Skontaktuj się z nami – doradzimy.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...