Ślub cywilny po rozwodzie. Koszty, terminy, procedury, niezbędne dokumenty
Ponowne wstępowanie rozwodników w związki małżeńskie nie jest rzadkością. Jak to wygląda w praktyce? Czy i kiedy można wziąć ślub cywilny po rozwodzie? Jakie dokumenty są do tego niezbędne oraz ile trwa i kosztuje cała procedura?
Rzecz nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Trzeba tylko zachować określoną kolejność działań i trzymać się terminów. Najpierw rozwód, potem uprawomocnienie wyroku, następnie uzyskanie odpisu orzeczenia rozwodowego i dopiero można udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, by rozpocząć formalności związane z ponownym ślubem po rozwodzie.
Czy po rozwodzie można wziąć ślub cywilny?
Tak, ślub cywilny po rozwodzie jest możliwy. Warunkiem koniecznym do tego jest niepozostawanie w związku małżeńskim, co oznacza, że orzeczenie rozwodu musi być prawomocne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba rozwiedziona jest całkowicie ubezwłasnowolniona. Ona, niezależnie od wcześniejszego rozwodu, nie może zawrzeć związku małżeńskiego. W niektórych przypadkach wzięcie ślubu cywilnego po rozwodzie uzależnione jest od zgody sądu (niepełnoletność, spowinowacenie czy na przykład choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy jednego albo obojga narzeczonych).
Kiedy można wziąć ślub cywilny po rozwodzie?
To zależy od tego, ile czeka się na uprawomocnienie orzeczenia rozwodowego, jak sprawnie załatwia się formalności i gromadzi niezbędne dokumenty, a nawet od dostępności wolnych terminów w wybranym Urzędzie Stanu Cywilnego. Gdy rozwód jest prawomocny i ma się już w ręku odpis wyroku rozwodowego, można natychmiast udać się do USC i rozpocząć procedurę prowadzącą do ponownego ślubu po rozwodzie. Od momentu złożenia stosownego wniosku i załączników czeka się minimum 30 dni.
Jakie dokumenty potrzebne są do ślubu cywilnego po rozwodzie?
Wybierając się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby załatwić sprawę kolejnego (po rozwodzie) ślubu, należy mieć przy sobie (do przedłożenia lub pozostawienia w USC):
- ważne dowody tożsamości obojga narzeczonych (mogą to być jedynie dowody osobiste lub paszporty, innych dokumentów nie uznaje się w tej sytuacji);
- potwierdzenie wniesienia wymaganej opłaty skarbowej (w postaci potwierdzenia dokonanego przelewu bankowego lub po prostu paragonu z kasy USC);
- akty urodzenia przyszłych małżonków;
- odpis(y) aktu ostatniego małżeństwa (jednego lub obojga narzeczonych, jeśli oboje są rozwodnikami) oraz odpis(y) orzeczenia rozwodu formalnie kończącego związek;
- zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa, jeśli takowe zezwolenie jest potrzebne (o czym była mowa wcześniej);
- pisemne oświadczenia o nieistnieniu okoliczności, które wyłączają możliwość zawarcia małżeństwa (po złożeniu takich oświadczeń ślub może odbyć się nie wcześniej niż za 30 dni i nie później niż za 6 miesięcy, bo dokumenty te tracą wtedy ważność – trzeba oświadczenia składać ponownie i ponownie odczekać co najmniej miesiąc, aby wziąć ślub po rozwodzie).
Ile kosztuje ślub cywilny po rozwodzie i gdzie go można wziąć?
Ślub cywilny po rozwodzie to – jeśli chodzi o sam koszt sporządzenia aktu małżeństwa – taki sam wydatek, jak opłata za pierwszy ślub, czyli 84 zł. Dodatkowo płaci się za oprawę i specjalne okoliczności, których niekiedy życzą sobie narzeczeni, jak na przykład ślub w plenerze lub innym wybranym przez nich miejscu poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego. Taka przyjemność to dodatkowe 1000 zł. Wyjątkiem są sytuacje, w których urzędnik udziela ślubu w szpitalu (ze względu na stan zdrowia przyszłego małżonka lub obojga narzeczonych) lub w więzieniu (gdy jedno z nich albo oboje są osadzeni w zakładzie karnym). Wtedy nie ma dodatkowych opłat, mimo że ceremonia ma miejsce poza USC.
Ślub cywilny po rozwodzie – podsumowanie
Można w Polsce wziąć ponowny ślub cywilny po rozwodzie (z innym rozwodnikiem – nawet z tą samą osobą co wcześniej – albo z kimś kto zawiera małżeństwo pierwszy raz lub jest wdowcem czy wdową) po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, otrzymaniu odpisu sądowego orzeczenia rozwodu, przedłożeniu w USC niezbędnych dokumentów i oświadczeń, po upływie co najmniej 30 dni od załatwienia tych formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego.
***Więcej o prawie rodzinnym i rozwodowym oraz innych problemach prawnych na blogu actavera.eu – przejrzyj wpisy >>
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...