Co zalicza się do zdrady – dowody dla sądu
Zdrada małżeńska to jedna z przyczyn, dla których partner lub partnerka decydują się na rozwód. Po doświadczeniu takiej sytuacji niektórym bardzo trudno jest zaufać drugiej osobie ponownie – do tego stopnia, że nie wyobrażają już sobie dalszego, wspólnego życia. Rozwód jawi się wówczas jako najlepsze rozwiązanie. Niestety, na sali sądowej konieczne jest przedstawienie dowodów zdrady małżeńskiej – zwłaszcza jeśli rozstanie ma odbywać się w trybie orzeczenia o winie. Jak się do tego przygotować? Czy zawsze trzeba posiłkować się dowodami zdrady emocjonalnej lub fizycznej? Odpowiedzi na te pytania, a także wskazówki dotyczące tego, co zalicza się do zdrady, znajdziesz poniżej.
Co zalicza się do zdrady i kiedy należy przedstawić dowody zdrady do rozwodu?
Tak naprawdę w polskim prawie nie ma jasnej i jednej definicji zdrady. Wedle przepisów rozwód można uzyskać, gdy między małżonkami doszło do trwałego i całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego, to jest – zerwania więzi fizycznych, cielesnych i finansowych, a to właśnie zdrada może doprowadzić do takiej sytuacji. To, co zalicza się do zdrady, jest więc definiowane przez samych małżonków – dla jednych są to sytuacje określane jako „zdrada przez telefon” czy „zdrada przez Internet”, czyli po prostu zdrada emocjonalna, a dla innych – seksualne kontakty fizyczne z osobą spoza związku.
Trzeba pamiętać o tym, że dowody zdrady – jeśli to właśnie ona jest powodem rozstania – należy przedstawić zawsze w sytuacji, gdy powódka lub powód wnioskują o rozwód z orzeczeniem o winie. Jest to trudne i emocjonalne wyzwanie, dlatego warto przygotować się do niego skrupulatnie i ze wsparciem profesjonalistów – takich jak zespół Acta Vera. Zachęcamy więc do skorzystania z zakładki Porady prawne oraz do kontaktu w sytuacjach dotyczących rozwodu – szczególnie, gdy naznaczone są wątpliwościami i niepewnością.
Udowodnienie zdrady przy rozwodzie – jak to zrobić?
Udowodnienie zdrady jest zawsze obowiązkiem strony, która właśnie z tego powodu pozywa małżonka lub małżonkę o rozwód z orzeczeniem o winie (od udowadniania winy można odstąpić jedynie na zgodny wniosek małżonków). Do dyspozycji takiej osoby jest wiele różnych materiałów dowodowych – od tak zwanych „śladów cyfrowych”, aż po zeznania świadków. Co więc przygotować, by unaocznić sądowi winę męża lub żony?
Zdrada emocjonalna – czym jest i jak ją udowodnić?
Wbrew pozorom, w przypadku zdrady emocjonalnej – określanej również wspomnianym wcześniej mianem „zdrady przez telefon” czy „zdrady przez Internet” – dużo łatwiej zwykle zgromadzić materiał dowodowy, niż przy zdradzie fizycznej. Dlaczego? Najprawdopodobniej osoba zdradzająca pozostawia po swoich poczynaniach cyfrowe ślady – łatwe do zidentyfikowania oraz do zarchiwizowania. Wśród nich można wyróżnić:
- bilingi z rozmów telefonicznych, rachunki bankowe za transakcje internetowe służące opłacaniu kontaktów z pracownicami seksualnymi w ramach połączeń wideo lub innych;
- zrzuty ekranu udowadniające rozmowy, wiadomości tekstowe czy e-maile, prowadzone w romantyczny, szczególny sposób – charakterystyczny dla flirtu czy dla bycia w związku z daną osobą;
- relacje świadków – najczęściej są to relacje osób, które słyszały rozmowy telefoniczne lub widziały konwersacje na czatach, w programach pocztowych i aplikacjach do kontaktu.
Dowody na zdradę fizyczną
Dowody na zdradę fizyczną mogą być trudniejsze do zgromadzenia – ich zdobycie jest możliwe bowiem głównie przez nieuwagę osoby zdradzającej. Niemniej, wśród oznak zdrady i „kwitów” mogą się znaleźć:
- rachunki z konta i bilingi telefoniczne;
- bilety do kina, teatru, rachunki z restauracji, hoteli i innych miejsc, w których mąż lub żona nie byli w sprawach służbowych, a tym bardziej w ramach celebracji związku małżeńskiego;
- zdjęcia spotkań z kochankiem lub kochanką – pozyskane samodzielnie, we współpracy z detektywem lub od przyjaciół, znajomych czy rodziny;
- zeznania świadków, którzy widzieli kontaktujących się kochanków;
- dokumenty, które wskazują na powiązania finansowe pomiędzy kochankami (przelewy bankowe, umowy – w tym również umowy notarialne).
Więcej informacji o rodzajach dowodów na zdradę, które można wykorzystać w sądzie, a także o… wsparciu prywatnego detektywa w całym procesie, znajduje się w jednym z naszych poprzednich artykułów – Jak udowodnić zdradę przed sądem, do którego lektury serdecznie zachęcamy!
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...