Ile trwa rozwód w Polsce?
Wiele osób podejmując decyzję o rozstaniu ze swoim partnerem bądź partnerką, zastanawia się, ile trwa sprawa rozwodowa. Niestety – nie ma jednej odpowiedzi. Zależy to przede wszystkim od tego, czy będzie to rozwód z orzekaniem o winie czy nie, a także od samego przebiegu rozwodu: terminowego stawiania się stron, czasu rozpraw oznaczanych przez sąd, a także od wielu innych czynników. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Na samym początku procedury rozwodowej należy uzbroić się w cierpliwość, bowiem od wystosowania pozwu o rozwód do terminu pierwszej rozprawy może upłynąć nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak szybko małżonek bądź małżonka odpowiedzą na pozew. Odpowiedzią może być również żądanie rozwodu, ale także próba oddalenia powództwa – wówczas cały proces wydłuża się jeszcze bardziej. Ile czeka się na rozprawę rozwodową? Z reguły dopiero po uzyskaniu stanowiska strony pozwanej sąd ustanowi termin pierwszej rozprawy.
Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?
Najszybciej odbywające się rozwody w Polsce to te, które prowadzone są bez orzekania o winie. Jeśli zarówno strona powodowa, jak i osoba otrzymująca pozew nie chcą dochodzić do tego, które z małżonków jest winne rozstaniu, wówczas sprawa rozwodowa może zakończyć się już na pierwszej rozprawie, podczas której małżonkowie zostaną przesłuchani przez sąd. Takie przesłuchania odbywają się w celu stwierdzenia, czy między partnerami nastąpił całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Jeśli nie ma żadnych wątpliwości co do zasadności decyzji o rozwodzie – sąd takową podejmuje, a w przypadku braku złożenia apelacji w wymaganym terminie wyrok staje się prawomocny.
Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?
Wiele osób planujących rozstanie, składając pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak długo trwa rozwód prowadzony w tym trybie. Ponieważ w takim przypadku koniecznym jest zapoznanie się z racjami obu stron, a także z dowodami przedstawionymi przez oboje małżonków, zazwyczaj procedura obejmuje kilka, a w przypadku niemożności porozumienia się stron – nawet kilkanaście rozpraw, zanim zostanie zasądzony rozwód z orzeczeniem o winie. Ile trwa przerwa między jedną, a drugą rozprawą? Zależy to przede wszystkim od tego, ile spraw toczy się w danym sądzie – zazwyczaj sędzia wyznacza najbliższy możliwy termin, który obie strony muszą zaakceptować.
Na to, jak długo trwa rozwód z orzekaniem o winie, wpływa jeszcze jeden, niezwykle ważny czynnik (a właściwie zbiór czynników), dotyczący udokumentowania winy (bądź niewinności) małżonka. Podczas rozpraw sąd, przeprowadzając postępowanie dowodowe, przesłuchuje świadków i wnikliwie analizuje dokumenty, będące przykładowo dowodem finansowego wyzyskiwania jednej ze stron bądź zdrady i – w następstwie – rozkładu pożycia małżeńskiego.
Aby proces ten przebiegł sprawnie, warto jeszcze przed założeniem sprawy rozwodowej z orzekaniem o winie zwrócić się o pomoc do profesjonalnej kancelarii prawnej. Dzięki wsparciu doświadczonego adwokata strona skarżąca będzie mogła uniknąć zarówno błędów formalnych (do których należy – przykładowo – nieuiszczenie opłaty sądowej przy składaniu powództwa), jak i nieścisłości w materiale dowodowym, który dostarcza na potwierdzenie winy strony pozwanej.
Procedura rozwodowa a prawo do opieki nad dzieckiem
Co w sytuacji, w której powodowi nie chodzi wyłącznie o rozwód? Ile trwa sprawa, w której od pozwanego żąda się również alimentów lub koniecznym jest ustalenie prawa do opieki nad dzieckiem?
W takim przypadku cały proces znów się wydłuża. Warto bowiem wiedzieć, że sąd badając sytuację między małżonkami i ustalając winę jednego z nich za rozkład pożycia, nie bada w tym samym momencie relacji między rodzicami a dzieckiem – a to właśnie takie postępowanie niezbędne jest do przyznania opieki nad nim. Co z tego wynika?
Nawet jeśli małżonek lub małżonka zostaną uznani za winnych rozkładu pożycia, nie oznacza to, że automatycznie zostanie pozbawiony praw rodzicielskich. Aby podjąć taką decyzję, sąd musi przeprowadzić kolejne rozprawy, w ramach których przesłucha świadków, oraz dopuści do materiału dowodowego opinię biegłych dotyczącą relacji panujących między dzieckiem i każdym z rodziców – to następna sytuacja, w której postępowanie rozwodowe może przedłużyć się o kolejne miesiące, a nawet… lata.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...