Stoi na straży majątku spadkowego i czuwa nad wypełnieniem woli zmarłego
Spadkobieraca może w testamencie ustanowić wykonawcę testamentu, którego rolą jest wykonanie określonej w testamencie woli zmarłego, w szczególności:
- spłata długów spadkowych,
- wykonanie zapisów i poleceń określonych w testamencie.
Po dokonaniu tych czynności, wydanie spadkobiercom pozostałych po tych czynnościach składników majątkowych, w sposób zgodny z wolą zmarłego.
Do czasu wykonania woli zmarłego zawartej w testamencie spadkobiercy nie dysponują majątkiem spadkowym.
Kto może być ustanowiony wykonawcą testamentu?
Wykonawcą testamentu może być w zasadzie każdy, o ile spełnia podstawowy warunek – ma pełną zdolność do czynności prawnych, czyli jest pełnoletni i nieubezwłasnowolniony. Spadkodawca najczęściej wyznacza do tej roli kogoś zaufanego. Nie musi to być osoba z grona spadkobierców.
Kiedy warto ustanowić wykonawcę testamentu?
Powołanie wykonawcy jest celowe, gdy zachodzi obawa, iż po śmierci spadkodawcy pomiędzy spadkobiercami dojdzie do sporu o podział majątku bądź też wtedy, gdy spadkodawca obawia się niewykonania przez spadkobierców zapisów lub poleceń.
Adwokat Marcin Komorowski
Kancelaria Adwokacka Acta Vera
ul. Nawrot 4 lok. 4
90-060 Łódź
tel.: 42 636 42 24
tel. kom.: 506 174 372
e-mail: komorowski@actavera.eu
Zostałeś wykonawcą testamentu? Możesz odmówić
Jeżeli spadkodawca uczynił Cię wykonawcą testamentu, z chwilą jego śmierci przejmujesz zarządzanie majątkiem spadkowym. Twoim obowiązkiem jest sprawowanie nad nim pieczy i m.in. dbanie o to, aby jego stan nie uległ pogorszeniu. Jednak możesz odmówić przyjęcia na siebie tej roli. W tym celu konieczne jest złożenie właściwego oświadczenia przed sądem.
Czy wykonawcy testamentu należy się wynagrodzenie?
Tak. Osobie powołanej do zarządzania majątkiem spadkowym do czasu działu spadku przysługuje wynagrodzenie. O ile jego wysokość nie została określona w testamencie, wylicza się ją stosownie do wartości wykonanej pracy. Co więcej, może się zdarzyć, że wykonawca testamentu poniesie pewne koszty związane z administrowaniem spadkiem, wówczas zalicza się je do długów spadkowych i powinny one zostać zaspokojone z majątku spadkowego. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe – obowiązek ich zaspokojenia przechodzi na spadkobierców.