Prowadzimy sprawy przed sądami w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego
Kancelaria Adwokacka Acta Vera adwokata Marcina Komorowskiego od lat zajmuje się prowadzeniem spraw dotyczących prawa spadkowego zarówno na terenie Łodzi, jak i całego kraju.
Dział spraw cywilnych (czyli także spadkowych) naszej kancelarii zatrudnia adwokatów i innych prawników, którzy, dzięki eksperckiej wiedzy i doświadczeniu, potrafią skutecznie doradzić oraz pomóc w nawet najbardziej zawiłych i skomplikowanych sytuacjach spadkowych.
Każda sprawa z zakresu prawa spadkowego jest oczywiście odmienna, niemniej jednak cele pozostają zawsze takie same – maksymalne bezpieczeństwo interesów Klienta i jego dobro.
Sprawy spadkowe – czego dotyczą najczęściej?
Sprawy spadkowe, z jakimi stykamy się w Kancelarii adwokackiej Adwokata Marcina Komorowskiego to przede wszystkim:
- stwierdzenie nabycia spadku (czyli m. in. kwestie ważności testamentu),
- dział spadku między spadkobiercami,
- sprawy o zachowek.
Będziesz znał odpowiedź na pytania drugiej strony, zanim zostaną zadane
Rolą dobrego adwokata w sprawach tego rodzaju jest przede wszystkim uzyskanie dla najbliższych zmarłego jak największej części pozostawionego przez niego majątku. W tym celu adwokat musi umiejętnie zgromadzić materiał dowodowy oraz przygotować strony albo uczestników do zmierzenia się z obcym im nierzadko postępowaniem spadkowym. Istotne jest w szczególności przygotowanie Klienta na ewentualnie pytania sądu i adwokata bądź radcy prawnego reprezentującego drugą stronę.
Adwokat Marcin Komorowski
Kancelaria Adwokacka Acta Vera
ul. Nawrot 4 lok. 4
90-060 Łódź
tel.: 42 636 42 24
tel. kom.: 506 174 372
e-mail: komorowski@actavera.eu
Kto jest zdolny do dziedziczenia?
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego (spadek) co do zasady przechodzą na inne osoby – spadkobierców. Takie przejście, w wyniku którego spadkobierca wstępuje w ogół praw i obowiązków spadkodawcy, nazywane jest dziedziczeniem. Zdolnym do dziedziczenia jest każdy od momentu swojego urodzenia, a także dziecko już poczęte w chwili śmierci spadkodawcy (art. 927 § 1 i 2 kc).
Wyłączone z dziedziczenia są osoby:
- uznane za niegodne (w razie np. gdy zawiniły umyślnie śmierci spadkodawcy) (art. 928 kc).
- takie, które w drodze czynności prawnej między spadkobiercą a spadkodawcą, zrzekły się dziedziczenia (art. 1048 i nast. kc).
- osoby skutecznie wydziedziczone.
Kiedy faktycznie nabywasz spadek?
Spadkobiercy nabywają spadek z chwilą jego otwarcia, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 i 925 kc). Ostateczne nabycie nastąpi jednakże dopiero po upływie 6 miesięcy od dowiedzenia się o swoim powołaniu do spadku lub po wcześniejszym złożeniu oświadczenia o przyjęciu spadku. Do tego momentu możliwe jest także odrzucenie spadku, co powoduje wyłączenie od dziedziczenia (art. 1015 § 1 kc).
Powołanie do spadku następuje z ustawy albo na mocy testamentu. Dziedziczenie ustawowe ma miejsce, gdy spadkodawca sam nie powołał spadkobiercy (np. nie sporządził testamentu) albo gdy taka powołana osoba nie chce lub nie może być spadkobiercą (art. 926).