Przyjmujesz czy odrzucasz? Spadek to czasami problem…
Odrzucenie lub przyjęcie spadku to jedna z tych formalności związanych z nabyciem spadku, która bezwzględnie musi być dopełniona przez spadkobiercę i to w ściśle określonym czasie.
Fakt, że znaleźliśmy się w gronie osób powołanych do spadku nie jest równoznaczny z nabyciem prawa do spadku.
Fakt, że znaleźliśmy się w gronie osób powołanych do spadku nie jest równoznaczny z nabyciem prawa do spadku.
Najczęstszym powodem odrzucenia spadku są długi spadkowe.
Zostałeś spadkobiercą. Co dalej?
Masz 3 możliwości:
- możesz spadek przyjąć wprost,
- możesz spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza,
- możesz spadek odrzucić.
Ile czasu na przyjęcie, ile na odrzucenie spadku?
Spadkobierca w terminie 6 miesięcy (art. 1015 kc) od dowiedzenia się o tytule swojego powołania (np. dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy) może przyjąć spadek wprost – za długi spadkowe odpowiada bez ograniczeń – albo z dobrodziejstwem inwentarza – wtedy jego odpowiedzialność ogranicza się do wartości stanu czynnego spadku (jedynie aktywa) ustalonego w inwentarzu (art. 1031 kc).
Po upływie powyższego terminu spadkobierca nabywa spadek, co do zasady wprost, z mocy samego prawa. Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku (art. 1030 kc).
Adwokat Marcin Komorowski
Kancelaria Adwokacka Acta Vera
ul. Nawrot 4 lok. 4
90-060 Łódź
tel.: 42 636 42 24
tel. kom.: 506 174 372
e-mail: komorowski@actavera.eu
Jak przyjąć lub odrzucić spadek?
Przyjęcie lub odrzucenie spadku odbywa się w drodze oświadczenia spadkobiercy. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub przed sądem.
- Procedura składania oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku przed notariuszem jest wygodna w sytuacjach, gdy można zgromadzić jednocześnie w jednym miejscu wszystkich spadkobierców ustawowych oraz ewentualnie testamentowych.
- Oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku przed sądem to dłuższa procedura, ale wskazana, gdy nie można uzyskać notarialnego poświadczenia dziedziczenia, zwłaszcza, gdy któryś ze spadkobierców na stałe mieszka za granicą.
Oświadczenie woli jest konieczne!
Złożenie oświadczenia o przyjęciu (a także o odrzuceniu) spadku może nastąpić przed właściwym miejscowo dla spadkobiercy sądem rejonowym lub notariuszem.
W wypadku zaniechania złożenia oświadczenia woli o odrzuceniu spadku albo przyjęciu spadku wprost albo z dobrodziejstwem inwentarza w terminie, można wystąpić o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia woli. W przeciwnym wypadku, w razie braku złożenia oświadczenia w terminie, spadek dziedziczony jest z dobrodziejstwem inwentarza.