Zapraszamy do kontaktu oraz do wizyty w naszej kancelarii
Adwokat Marcin Komorowski
Kancelaria Acta Vera
ul. Nawrot 4 lok. 4
90-060 Łódź
Rozwód rzadko kiedy kończy się podziałem majątku wspólnego powstałego w czasie małżeństwa.
Sąd w sprawie rozwodowej podzieli majątek tylko, o ile istnieje między małżonkami porozumienie co do sposobu podzielania majątku i tylko jeśli konieczność prowadzenia sprawy w tym zakresie nie przedłuży postępowania.
Z tego względu w praktyce sprawa o podział majątku na ogół prowadzona jest już po zakończeniu sprawy rozwodowej w osobnym postępowaniu prowadzonym przed sądem.
O co najczęściej toczy się spór?
W toku postępowania działowego pojawia się wiele punktów spornych między uczestnikami. Chodzi tu w szczególności o kwestie:
Zapraszamy do kontaktu oraz do wizyty w naszej kancelarii
Adwokat Marcin Komorowski
Kancelaria Acta Vera
ul. Nawrot 4 lok. 4
90-060 Łódź
Co moje to i Twoje, ale…
Warto pamiętać, że przy braku intercyzy od chwili zawarcia małżeństwa wszystko, co nabyte lub zarobione przez małżonków osobno, staje się ich majątkiem wspólnym. Od tej zasady są jednak wyjątki. I tak nie staje się majątkiem wspólnym rzecz kupiona w trakcie małżeństwa, ale za pieniądze, które małżonek uzyskał przed ślubem, albo – co do zasady – rzecz uzyskana darowizną przez tylko jednego z małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Sąd zwykle orzeka o podziale majątku małżeńskiego w częściach równych, czasem można jednak uzyskać udział większy niż połowa.
Możliwe jest również rozliczenie środków, które były majątkiem osobistym i zostały przekazane na majątek wspólny (np. nakład na mieszkanie wspólne ze środków uzyskanych darowizną od rodziców).