Zapraszamy do kontaktu oraz do wizyty w naszej kancelarii
Adwokat Marcin Komorowski
Kancelaria Acta Vera
ul. Nawrot 4 lok. 4
90-060 Łódź
Postępowanie egzekucyjne – przepisy prawne, dotyczące przymusowego wykonania orzeczeń i innych aktów wydawanych w sprawach cywilnych.
Najlepiej w ogóle nie dopuszczać do sytuacji, w której powstaje konieczność sądowej lub administracyjnej egzekucji należności, ale w życiu różnie się układa… Warto wówczas zgłosić się po pomoc do wyspecjalizowanej w sprawach egzekucyjnych kancelarii prawnej.
Jakie składniki majątku podlegają egzekucji?
Postępowanie egzekucyjne może być prowadzone z następujących składników majątkowych:
Zapraszamy do kontaktu oraz do wizyty w naszej kancelarii
Adwokat Marcin Komorowski
Kancelaria Acta Vera
ul. Nawrot 4 lok. 4
90-060 Łódź
Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, a tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.
Egzekucja może zostać wszczęta z urzędu bądź też na wniosek uprawnionego podmiotu (wierzyciela, prokuratora bądź też uprawnionej organizacji pozarządowej).
Wierzyciel ma prawo wyboru komornika w granicach właściwości sądu apelacyjnego (a więc w ramach okręgu – właściwości miejscowej). Komornik nie może odmówić przyjęcia wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, do którego przeprowadzenia jest właściwy.
Organy egzekucyjne to: sądy, komornicy działający przy powyższych sądach, a wyjątkowo – inne organy egzekucyjne, na przykład organy policji, wojska, banki.
Nie podlegają egzekucji (art. 829 k.p.c.):
Środki ochrony przeciwegzekucyjnej:
Ochrona osoby trzeciej
Osoba trzecia, której rzecz niesłusznie zajęto podczas egzekucji, może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.
Zawieszenie egzekucji
Organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu, jeżeli:
Organ egzekucyjny zawiesza postępowanie na wniosek:
Sąd może na wniosek zawiesić w całości lub części postępowanie egzekucyjne, jeżeli złożono skargę na czynności komornika lub zażalenie na postanowienie sądu.
Komornik ma obowiązek wstrzymania się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki.
Postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania.
Postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu:
Organ egzekucyjny umarza postępowanie w całości lub części na wniosek:
Umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie
pozbawia wierzyciela możliwości ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego.