Zapraszamy do kontaktu oraz do wizyty w naszej kancelarii
Adwokat Marcin Komorowski
Kancelaria Acta Vera
ul. Nawrot 4 lok. 4
90-060 Łódź
Wydziedziczenie to pozbawienie przez spadkobiercę ustawowego uprawnienia do zachowku.
Jest to zatem instytucja skuteczna wobec zstępnych, małżonka i rodziców spadkodawcy.
Wydziedziczony traktowany jest wg. przepisów kodeksu cywilnego jak osoba, która nie dożyła otwarcia spadku.
Wydziedziczenie nie jest instytucją prawną, którą spadkodawca może stosować wedle własnego uznania, w oderwaniu od zachowania spadkodawcy. Aby było skuteczne musi wystąpić jedna ze wskazanych w kodeksie cywilnym przesłanek (art. 1009 kc). Przesłanka wydziedziczenia zachodzi wtedy, gdy spadkobierca, który byłby uprawniony do zachowku:
Zapraszamy do kontaktu oraz do wizyty w naszej kancelarii
Adwokat Marcin Komorowski
Kancelaria Acta Vera
ul. Nawrot 4 lok. 4
90-060 Łódź
Skutecznie wydziedziczona może zostać tylko osoba, której dana przyczyna dotyczy, zatem w miejsce wydziedziczonego do dziedziczenia zostają powołani jego zstępni. Dlatego w pewnych sytuacjach powoływanie się na wydziedziczenie nie musi być najkorzystniejszą opcją dla pozostałych spadkobierców.
Spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył. Przebaczenie to akt woli spadkodawcy o charakterze uczuciowym. Może ono nastąpić, także gdy w chwili przebaczenia spadkodawca nie miał zdolności do czynności prawnych, wystarczy, że zostało dokonane z dostatecznym rozeznaniem (art. 1010 kc). Jeżeli spadkodawca przebaczył spadkobiercy po wydziedziczeniu go w testamencie, wydziedziczenie to staje się bezskuteczne.